...................
...................
ARTIK XABZE AYAK BAĞIDIR -2
Mitat Şengün
01 Mayıs 2007
                         
...................
 
...................

CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.............

                     

Taymi Mutlucan
09.05.2007

Evet yoruma bile gerek yok...İnsanların benliğini bilmemesi çok kötü. Evet Mithat bey, bizde mi o yolda ilerliyoruz acaba? Yoksa şimdilik mi ayak bağı olup da dolanıyor?


Kaberdey
09.05.2007

Yazılanlara bakılırsa Mithat Şengün 9 köyden kovulacak gibi, bana göre de arzu ettiğim bir durum olmazsa da Mithat Şengün'ün yazdıkları diğer katılımcıların yazdıklarından daha samimi geldi... Herkes kendisiyle bir yüzleşsin, ne dersiniz gerçeklerden kaçıyoruz gibi geliyor bana!


Cerpecej-Hajıyıgo
09.05.2007

Merhabalar,

Konu hakkında yazılanları çizilenleri okudum ve kendimce yorumluyorum. Bunlar benim şahsi fikirlerim olarak yazıya dökülecek diyeceğim ama maalesef yetiştirilme tarzım ve kendimi yetiştirme tarzım bulunduğum ortamlar gen yaşıma rağmen eski kafalı diye adlandırılan insanlardanım. Hatta o kadar abartıyorum ki, bu durumumu geçmişteki adet ve gelenekleri günümüzde yaşayamayacağımızı bildiğim halde şansımı olaylar ve insanlar karşısında zorluyorum.

Elimden geldiği kadar, bilinçli-bilinçsiz tüm engellemelere rağmen... Artık xabze ayak bağıdır başlığıyla cümleler kuran Mithat bey, aslında art niyetli değildir bana göre ama çok fazla gerçekçi yaklaşıyor. Belki de yazdığı bazı cümleleri içinden gelerek bile yazmamıştır.

Diğer yazıları okudum ve hemen Mithat bey kılıflara sokulmaya başlanmış, hayırlısı olsun ne diyelim!

Eeeee sonuç nedir? Kim daha fazla xabzeci? Kim daha fazla Çerkesliği yaşıyor? Nedir yani durum? Ne kazandık bu söylemlerden?

Biz zaten bunların hepsini biliyoruz, bu hayatta her şeyin olabilirliğini de biliyoruz insanlar için. Eee bizde insanız. Ne olacak o zaman? Volehi kafam karıştı yine!

Yok yok ben uzatmıyorum daha fazla...

- Xabze uygun olan davranıştır.
- Xabze bilmeyenin bildiği de yoktur.
- Nasıl söylersen öyle cevap alırsın.

Uzatmayım diyorum ya bakmayın yine uzatırım ben; ben bu davranışların asimilasyonundan dolayı sıkıntı çeken bir gencim yaşım 29'dur. (Genç sayılırım deği mi?)

Her neyselerle devam edeyim cümlelerime: Her neyse kim nasıl yaşar bilmem ama ben vicdanen Çerkes gibi yaşmayı kendime yakıştırıyorum ve böylece huzur buluyorum. Bugün insanlarımızın ilişkilerinden dolayı (ilişkinin adı önemli değil, dost, arkadaş, akraba, aşk, iş vs.) ASLINDA bir çoğumuz (kendimi de katıyorum ukalalık yapmayım) İŞİMİZE GELDİĞİ ZAMAN ÇERKESLİK YAPIYORUZ, işimize geldiği zaman XABZE diyoruz ve bu işe gelmelerde genellikle bulunduğumuz ortama ve çevremizdeki insanlara göre değişiyor! İstisnalar kaideyi hala bozmuyor.

Soruyorum haddim olmayarak, affınıza sığınarak; HANGİMİZ XABZEyi tam olarak uyguluyoruz, ÇERKESLİĞİ yaşıyoruz. Büyüklerimize gösteriyor, küçüklerimize öğretiyoruz!

TAM OLARAK diyorum ama tam olmayacağını hepimiz biliyoruz! Bu açıdan Mithat bey biraz haklı mıdır ki? Ama olay şu mudur; xabze şöyledir, Çerkeslik böyledir, zaten kitaplarda da yazar, zaten büyükler anlatır!

Eeee yine çözüm nedir? Sonuç nedir? Demek ki, bizim konuşmak yazmak gibi bir sorunumuz yok! BİZİM EN BÜYÜK sorunumuz İŞLEVSELLİK! İcraat yok bizde sanırım! Sen küçüğüne göstermezsen, büyüğünden öğrenmezsen! Çevrendeki davranışlara iyi veya kötü tepkisiz kalırsan! Çerkesliği bilsen ne olur xabzeyi yazsan çizsen uyguluyorum desen ne olur! Ben görmedikten sonra senden öğrenmedikten sonra! Senin mevki ve konumun benim Çerkesliğime hiç bir yarar getirmez. Ha senin mevki ve konumun benim ekmeğime suyuma katkıda bulunur (Gerçi senin bana bu konuda katkıda bulunduğunda meçhul).

Bu arada ''SEN'' kimdir acaba? Evet sensin o kendini çok iyi biliyorsun, beni hiç bir zaman kandıramadın kandıramayacaksın da! Ve SEN senin gibileri arttırmaya çalıştığın kadar benlere yardım etseydin, biz şu anda xabzeyi Çerkesliği asimilasyonu bu kadar konuşmayacaktık!

Harbiden SEN KİMSİN ya? Safını belli eder misin? Ne olduğunu bilelim ki sana o derece yaklaşalım. Bir gün öylesin bir gün böylesin! Ben buyum de saygı duyalım kabul etmemekte ama yanar dönersen ancak yanar döner olursun senin ışığının bana faydası olmaz! SEN, SEN OL bize katıl ama samimiyetini gözlerinde göreyim. Tek başınayken bile xabze uygulamalarını inanayım!

Ooo konu dağılmış... Yine her neyse hayırlısı olsun...

Nemrut ateşini yakmış Hz. İbrahim'in içine atacak ve bir karınca su taşıyor ateşe, çok küçük bir karınca! Ve ateşe odun taşıyan katır soruyor nereye götürüyorsun o suyu diyerekten karıncaya, karınca Hz.İbrahimin ateşine götürüyorum demiş! Katır kahkaha ile gülmüş ve demiş ki sen küçücük bedenin o suyu taşıyorsun ne hiç mi hiç faydası olmaz o suyun ateş söndürmek namına, KARINCA cevap vermiş evet biliyorum fayda etmeyecek götürdüğüm su ateşe AMA BEN YİNE DE SAFIMI BELLİ EDEYİM. (Hangi tarafta olduğumu göstereyim anlamında.) Siz ne taraftasınız? Samimi misiniz? Bilelim ki saygı duyalım bilelim ki örnek alalım peşinizden koşalım! Ortada duranların bence kendisine saygısı da yoktur. (Ortada durmaktan kastım yanar döner olanlardan bahsediyorum.)

YOLUNUZ AÇIK OLSUN


Tokmak Sacit
09.05.2007

LÜTFEN xabzeyi bilmeden eleştirmeye kalkmayın. Dünyada ''insan hakları'' dedikleri XABZEyi bir masa kabul edersek onun bir köşesi olur.

Ancak bizim insanımız bilmediği şeyi eleştirmeyi çok sever.

Selamlar.


Adige
09.05.2007

Değer verilmediği apaçık belli...BU KONUYA KARŞI ÇIKMAYANLAR KESİNLİKLE ÇERKESLİĞİ TOPRAĞA GÖMMÜŞLER...

Benliğinizi kaybetmeyin... HİÇ YAKIŞTIRAMADIM BU DAVRANIŞI... Çerkeslik bu kadar basit değil, lütfen yazılarınıza dikkat ediniz...

Benliğinizi ne çabuk unuttunuz...


Jade Wumar
09.05.2007

Sorunun xabzede değil asimilasyonun bizi getirdiği boyutta olduğunu düşünüyorum.

"Hadrıxi xabze şi'" saygılar...


Karaemilyano
09.05.2007

Hani Doğu Batı farkı vardır. Bilimci rasyonel Batı, mistik derinsel Doğu.

Birde Kuzey Güney var sanırım. Törelerine bağlı soğuk Kuzey, piyasacı yaygaracı Güney.

Kuzey'den biraz Güney'e inmek değiştirmiş bazılarını diye düşünüyorum. Sosyolog değilim tamamen yanılıyor olabilirim. Xabzesi çözüleni bu bağlamda düşünüyorum. Soğuğunda özgür olabildiğini çok iyi biliyorum.

Saygılar, sevgiler.


Hun'e Ediz
10.05.2007

Aslında çok güzel bir şekilde tartışılabilecek bir konu. Belki Mithat bey konuya ilgi olsun diye bu şekilde yazmış olabilir ama yinede xabze hakkında bu şekilde bir yorum bence hoş değil. Tam olarak xabzenin ne olduğu bilinmiyor, örf adetlerle xabzenin aynı olduğu düşünülüyor.

Bence xabzeye uymak toplumumuzca ayıp sayılan durumları yapmamak ahlaklı davranmak anlamına gelmektedir en basit şekliyle. Gelenek göreneklerimizle xabzemizi ayrı tutmalıyız. Geleneklerimizi modern hayata uyacak şekilde düzenleyebiliriz ama ahlaki yapımızı değiştiremeyiz. Bu bizim yok olmamız demektir.

Xabze konusunda detaylı bilgisi olan bir vatandaşımızın CC sitesinde bizlerle paylaşmasını talep ediyorum. En azından konuya yaklaşım kişileşmeden özüyle tartışılır ve eksiklerimiz var ise öğrenmiş oluruz.

Saygılarımla


Blatse
10.05.2007

Bu konu başlığı son dönemlerde kanımca durgunlaşan form trafiğini patlatmak için açıldı. Kim neyi eleştiriyor? Aranızda xabzeyi bilen var mı da, tutup burayı işgal ediyorsunuz? Daha önce bas bas bağırıyordunuz ben xabzeyi bilmem ama vs.vs. diye. Yetkisiz ağızlar mı tartışacak bu konuyu? Tercih yapacaksınız bu kadar basit. Zor oyunu bozar katılımcılar.

Çerkeslik yer yiğidin harcı değildir.


Cerpecej
10.05.2007

Selamlar;

Evet Sayın Blatse, haklısınız belki de. Ancak, kullandığınız cümlelerinde sizinde bu tartışmaya yeni boyut kazandıracağı da kesin? Belki de xabzeyi kimse bilmiyor? O zaman buradakilerde bende dahil sizde dahil olmayan bir şeyi tartışıyoruz yada tartıştığımızı sanıyoruz? Belki de fikir beyan ediyoruz? Yetkiliden bahsetmişsiniz? Pardon bizlerin yetkilileri kimlerdir ve bu yetki neye göre onlara verilmiştir diyerek bende sert cümleler kursam neler olur acaba?

Biz tek baştan yönetilen bir toplum değiliz; ki, toplum olduğumuzda muallakta... Bu arada siz xabze hakkında neler biliyorsunuz ya da bildiğiniz şeyler gerçekten xabze ile bire bir örtüşüyor mu?

Hoş görün ben öğrenciyim daha, kaba deyimle talebeyim amacım burada öğretici olmak değil bana düşmez ama öğreneceğim bir şeylerde varsa noktasına, virgülüne kadarda takip ederim öğrenmeye çalışırım. Ve yine hoş görün ki bence biraz sert cümleler kurmuşsunuz ya da bana öyle geliyor!

Xabze dediğimiz şey a'dan z'ye tanımı yapılacak bir şey mi? Yoksa yazımda da bir cümleyle belirttiğim gibi "XABZE UYGUN OLAN DAVRANIŞTIR" mı? Eğer ki öyleyse bu uygunluk kişiye göre uygunluk mu? Çerkeslere göre uygunluk mu? Yoksa ortama göre uygunluk mu?

Hadi farz edelim bu soruların cevabı EVET. O zaman bizim davranışlarımızın çeşitlilik göstermesi de bir xabzedir tartışmaya da gerek yok, herkes kendi bildiğini okusun herkes doğrudur demekte yanlış bir sonuç olmaz mı?

Benim kafam yine karıştı! XABZE nedir?

O zaman şöyle yapalım? BURADAKİ KATILIMCILARA YENİ BİR BAŞLIKLA fikir beyan etmelerini isteyelim, herkes xabze diye nitelendirdiği 3-4 cümleyi bu başlık altında toplasın ve herkes okusun bakalım neler xabze imiş neler değilmiş? Ama biz yine uzlaşamayız, çünkü biz doğruları bile eleştirecek durumlara gelmişiz bu asimilasyonla bu yaşantıyla?

Ha unutmadan okuduğum yazılarda şöyle bir cümle geçti, belki de yanlış okudum? Adet ve geleneklerle xabze yi bir tutmayalım ayıralım gibi bir cümleydi?

YA BENİM KAFAM YİNE KARIŞTI?

Nasıl yani?


Kaberdey
10.05.2007

Sayın Hajıyıgo,

Xabze anlatılmaz demiyorum ama "xabze yaşanır" anlatmayla ne kadar anlar, ne kadar uygularsın ki? "Bir Çerkes gelinin su isteyen büyüğüne suyunu verdikten sonra arkasını misafire dönmeden geri geri giderek suyunun içip bitirinceye kadar ayakta bekleyip bardağını alıp yine geri geri giderek odadan çıkması"nı bunu görmeyen birine, yaşamayan birine ne kadar anlatabilirsin/kadar anlar ki! Bu xabzemizin en basit bir örneği.

Di xabze daxehar, Di xabze daxehar...Yok oldu demeye dilim varmıyor, yok oluyor!


Merzeykxe Agur
10.05.2007

Günümüzde Adigabze işlevini gençler arasında yitirmiş olabilir. Bu konuda elimizden geldiğince bir şeyler yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Ama xabze geri getirilemez. Çünkü xabze binlerce yıllık bir kavramdır. Binlerce yıl içerisinde Adige boyları arasında şekillenmiştir. Şimdi kimse çıkıp da xabzeye sahip çıkın demesin. Artık xabze yok. Son 25 yılda yaşlıların dilinde kaldı. Biz bu kavramı 150 yıl barındıramadık. Maalesef. Ama en acı olanda şu ki, evlatlarımız bize baba bana miras bırakılan ama bana aktarmadığın xabzenin hesabını ver, bile demiyor.

Saygılar.


Aşşına
10.05.2007

Katılıyorum. Xabze artık külfettir.

Sayın Hamit Esen, ''xabze artık ayak bağıdır'' sözünü neden saldırı olarak aldığınızı anlamadım.


Blatse
10.05.2007

Sayın Cerpecej,

Sorularına tek tek cevap vermeyeceğim. Çünkü tutulur yanları yok. Bu çok basit bir matematik. Ucundan, kuyruğundan tutup çekelemek ne sizin ne de başkalarının hakkı. İşinize gelirse mevcut adet örf ananeye uyarsınız ya da uymazsınız bu kadar basit. Fakat işin kolay tarafı bu gibi durumlarda tercih sebebidir. Ne gibi, canı düğünlerde atlamak zıplamak isteyenler Çerkes'im der, gözüne kestirdiği kızla oynar ego tatmin eder, yahu bende Çerkes'im der, kendisine sosyal çevre oluşturmaya çalışır ve Çerkeslik mefhumunun meyvesini ve kültürün iyi niyetini suiistimal eder.

Siz hiç kendinize sordunuz mu "BANA VERİLEN BU DEĞER ŞAHSIMDAN DEĞİL, KÜLTÜRÜMDEN" diye (siz derken nezdinizde genele soruyorum). Adamın teki çıkar, önüne gelen genç kızla bizim kültürümüzde bu mubahtır der saygısız ve fütursuzca gönül eğlendirir, Çerkes'im der... YAPTIĞINIZ EN BÜYÜK YANLIŞ XABZEYİ-TÖREYİ- INTERNET SAYFALARINDAN ÖĞRENMEYE ÇALIŞMAKTIR. BU KÜLTÜRÜ ANNE, EVLADINA ÖĞRETİR. BAŞKADA BİR AÇIKLAMASI YOKTUR. EĞER ANNE EVLADINA BU KÜLTÜRÜN EN İNCE AYRINTILARINI MOTİF MOTİF İŞLEMEDİYSE YAPILACAK HİÇBİR ŞEY OLMADIĞI GİBİ O KİMSENİN DE BU MEFHUMU BENİMSEMESİ KABULLENEMEZ.

Akabinde toplumsal bir yargı nasıl olurda şahsileştirilir? Bu cüreti kendinde gören kimse apaçık cahildir. Yetkili birilerini aramaksa Çerkes'im diyen biri için ancak utanç kaynağı olabilir kanaatindeyim. Xabze geri getirilemez diyenlere de müsaade buyurun adam akıllı bir gülelim. Sende kalmamışsa başkalarını ne diye mesul tutarsın ki? Elbette toplumsal sorumluluğu üzerine alma yetisi olanlar bu gibi cevaplar vereceklerdir hoş görmek lazım.

Aslına bakarsak konu başlığı çok ta doğru: Xabzeyi taşıyamayan kişiler ÇERKESLİK MEFHUMUNA AYAK BAĞIDIR.

sayfa  1    2    3    4    5    6