...................
...................
ARTIK XABZE AYAK BAĞIDIR -6
Mitat Şengün
01 Mayıs 2007
                         
...................
 
...................

CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.............

                     

Jade Wumar
14.05.2007

Sayın Zekibeshnibe,

Bakış açınızı sayın Şengün'ü haklı çıkaracak şekilde temellendirmişsiniz. Dil ve xabze bağlantısı yada bağlantısızlığı yorumunuzu yorumlamaya bile değer bulmuyorum. Xabzenin içeriği konusunda hiç mi düşünmediniz? Bence tartışmaya ''Adıghağe nedir?'' diye başlayın. Xabzeyi neye göre yorumladığınızı da açıklayın.

Evlilik konusunda kimseyi kırmak istemediğim için uzun yazmayacağım. Sizin bakış açınızın büyük katkılarından haberdar değilim ama olmak isterim.

Sayın Hatam, diasporadaki xabzeyi, diasporaya bırakıp anavatanda xabze algısı ve sizin paradigmalarınızdaki yerinden bahsederseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Konuya buradan başlayacağız anlaşılan.

Adıghağe ne idi? Şimdi ne? Ne olmalı? Ne olacak?

Saygılar...


Zeki Beshnibe
14.05.2007

Sayın Jade Wumar,

Sizinle polemiğe girmek gibi bir niyetim yok. Ben bu forum köşesinde sadece, yazılanları okumaya çalışıyorum mümkün olduğunca. Çünkü görüyorum ki, her zaman şikayetçi olduğum, sadece tartışmaktan başka bir şey yapamıyor ve hiç bir konuda da çözüm adına en ufak bir ilerleme kaydedemiyoruz. Bunun için de genellikle müdahil olmak istemiyorum tartışmalara.

Benim xabzeyi nasıl yorumladığım değil tartışma konusu. Ben sadece xabzeyi, bu zamanda gereksiz gören ve konuyu da bu şekilde açan arkadaşa sitemimi açıklamak için yazıyorum. Hiç taraftar olmadığım, yeni bir tartışma konusu açmak gibi de bir niyetim yok. Ben tartışmaktan çok icraat olmasından yanayım. Konuşulması gereken bir konu varsa konuşulmalı mutlaka ama sonucunda da çözüm adına bir şeyler konmalı ortaya. Yıllardan beridir bu köşede belki binlerce konu açıldı ve de tartışıldı.

Söyler misiniz bana hangisini neticelendirebildik veya çözebildik. Sizden rica ediyorum lütfen yeni bir polemik yaratmayın cevap vermem gerektiğinde iyi cevap verebilirim. Değerlendirecekseniz yazıları, daha dikkatli okuyun. Çünkü burada yazılan yazılar bir önceki yazılan yazıların devamı niteliğinde olabiliyor ve ona göre de örneklemeler yapabiliyoruz. Onun için cevap vermeniz gerektiğinde bir kişiye, yazdığı tüm yazıları okuyarak cevap yazın.

Saygılarımla.


Jade Wumar
15.05.2007

Sayın Zekibeshnibe,

Size sorduğum sorulara yanıt vermeyi bir polemik olarak değerlendiriyorsanız, polemik bakış açınız sizde kalsın. Madem ki bu forumdaki fikir alışverişlerinin polemik derecesine geldiğini düşünüyorsunuz takdir edersiniz ki bu başlıktan itibaren sizde bir polemik içersindesiniz.

"Jade Wumar 4/1/2007 4:46:12 PM ..... Uzun zamandır yazmadığım C.C. formunda gördüklerim maalesef üzülmeme sebeptir ki hala çözüme ve anlaşmaya yönelik bir tutum Denetim Kuruluna rağmen görülmemektedir. Üstatlar Necdet HATAM ve Süleyman YAVUZ, maalesef C.C.'de değişen hiç bir şey yok!" Çözümle ilgili sitemimi zaten daha öncede gördüğünüz gibi dile getirmiştim.

Bence çözümsüzlüğün sebebi sanalda gösterilen kesin tavırların reelde akla bile gelmeyişi klavye başında fikir yarıştırmanın bir sanat haline gelişinden başka bir şey değildir. Bana tuhaf gelen sadece dil olmadan xabzenin mevcudiyetinden söz etmenizdi. Dilsiz xabzenizde muvaffakiyet dilerim size.

Bence bir imza kampanyası da xabzeye binaen açın hiç vakit yitirmeden. Evet icraat misalinize de imza kampanyanız açıkça meal oluyor. Madem burada açılan başlıklardan bir sonuç alınamıyor imza kampanyanızdan sonuç adına ne beklediğinizin takdiri de size kalsın.

Size cevap vermek için değil bazı hususlarda fikrinizi almak için bir kaç sual sordum, nasıl bazı şeyler size lafı güzaf geliyorsa bırakında bazıları da başkalarına saçma gelebilsin. Bütün yazdıklarınızı madde madde irdeleyip, polemik teşekkül edemediğim için kusuruma bakmayın. Konuyu esas ele alınması gereken çizgiye getirmeye çalıştım. Konu insan hakları evrensel beyannamesi değil. Adıghe xabze. "Wızşımıtxhuıj wışşüıme wıkhalheğuın."

Saygılar...


Blatse
15.05.2007

Değerli Jade Wumar, bir şeyde takıldım. "Bana tuhaf gelen sadece dil olmadan xabzenin mevcudiyetinden söz etmenizdi. Dilsiz xabzenizde muvaffakiyet dilerim size. Bence bir imza kampanyası da xabzeye binaen açın hiç vakit yitirmeden" yazılarını takip ediyorum. Dilde iyi olduğunu da söyleyebilirim. Ancak şanssızlığın şurada, tarzın kötü (benimki kadar değil merak etme xabze dilsiz, dil xabzesiz hiç bir şey ifade etmez. Havasız nefes alınamayacağı gibi...

Sana bir kaç örnek vereyim: Çocuğuyla sürekli Adiğebze konuşan bir arkadaşım var, Eskişehirli. Çocuğu da ona Adiğebze cevap veriyor dolayısıyla. Çok güzel değil mi? Ancak bu vatandaş thamadelerin önünde çocuğunu kucağına alıp, öpmekten vs de geri kalmıyor. Eşiyle şakalaşıyor vs vs vs... İstersen seni o ufak yeğenimle tanıştırabilirim. Pratik yaparsınız. Sağlık olsun.

Şahsımla ilgili bir sürü yorum okudum. Cevap vermeyeceğim. Algılanmıyor. Yaşımı vs. merak etmişler. Merak eden arkadaşlar açık kimliklerini, ikametgah adreslerini ve muhtardan onaylı nüfus suretleriyle, varsa Çerkeslik belgelerini bize sunarlarsa, benden de bir şeyler isteme hakkına sahip olacaklar.

Herkese iyi günler dilerim.

Misafir
15.05.2007

Kaç gündür fırsat bulunca burada yazdıkların okudum. Kafam iyice karıştı. Haksız olan biri yok haklı olan biride yok. Dil xabze bugün ki davranışlar eskiden iyi olanlar derken hepsi bana haklı geldi.

İnşallah bir sonuç alınır.


Jade Wumar
15.05.2007

Değerli Blatse,

Öncelikle şunu ifade edeyim. Dilde iyi olduğumu göstermek veya benzeri bir duruma binaen forum sayfalarında yazılarıma dili zammetmiyorum. Dil ile alakalı kısımlara da aynı surette. Sadece olduğum gibi olmaya çalışıyorum ve "bze zimıem lhepkhi yiep" sözünü anımsatmaya çalışıyorum. Bir Adige'nin kendi diliyle konuşması ve yaşaması maharet değildir, bence tabii olandır. Bahsi geçen vatandaşın thamadelerin önünde sergilediği tutum ferdi hatasıdır. Bu da günümüzde gelinen noktaya aşikar bir misaldir.

Yapılan hata sadece dille her şeyin bitmediğinin ibresidir belki de ama bazılarının da tek sığınma noktasıdır. Bunu sanalda misallendirmek istiyorsanız, üzgünüm biraz geç kaldınız. O zaman her şey sil baştan başlasın, herkes olduğu gibi olsun. Kimliğiyle yazsın küçük büyüğüne, büyükte küçüğüne vakıf olsun. Eğer bu şekilde olursa bence her şey daha hakiki ve yararlı olacaktır.

Buyurun hep beraber sanaldan uzaklaşalım, reelde toplanalım veya bazı şeyleri gerçekten yaşayalım, yaşamaya çalışalım.

Şunu da ifade edeyim; kimseyle tanışıp, pratik yapma gibi bir merakım yok. Varsa pratik ihtiyacı olan ve kendine güvenen, gelsin pratik yaptırırım.

Tarz konusunda da şunu diyebilirim ki, ortama ayak uyduruyorum sadece. Aslında bunda daha çok karşımdakinin tarzı da etkili oluyor. Bu bağlamda bir şansızlığım olduğunu da düşünmüyorum. Tarz konusunda size neyi ne kadar izah eder bilemiyorum.

Buyurun bir atasözüyle yazımı bitiriyorum. "Wiyewaççe fed sikhéş'açç"

Saygılar...


Derya Hazır
15.05.2007

Sayın M.Şengün,

Sağduyu; öfke, kin düşmanlık yerine, aklın iş göreceği bir alan açmaktır. Son derece insani olan bu yetenekten bahsederken doğrusu aynı duyarlılığı göstermek için, bir Türk şairden bir kaç mısrayı paylaşmayı uygun görüyorum.

Ben tanırım
Bu bulut bizim oranın bulutu
Hemşeriyiz ne de olsa
Yurdumun bulutu
Başımın üstünde yeri var
Ben bilirim
Bu rüzgar bizim oranın rüzgarı
Hemşeriyiz ne de olsa
Benim için kopup gelmiş
Yayladan
Yurdumun rüzgarı kurutsun diye
Akan kanlarımı
Ben anlarım
Bu acı bizim ora işi
Hançer acısı bir ülkendeniz ne de olsa
Aynı dili konuşsak da anlamayız birbirimizi
Hançerin nakışı tanıdım
Acısından ben duyarım
Duyumsarım
Bizim oranın sızısı
Bu ey yüreğimin onmaz acıları
Ey beynimin dinmez sancıları
Suç ne bende ne sende
Suç seni karanlıklara gömenlerde
Ne de olsa yurttaşımsın kapalı da olsa
Tüm vicdan kapıları yüzüne
Bilmelisin bir yerin var can evimde
A.N.

Selam ve saygılar


A. Gökçümen
15.05.2007

Sayın Blatse,

Ben doğma büyüme Eskişehirliyim. Eskişehir'de tanımadığım Çerkes olduğunu sanmıyorum. Bu kadar tanıdığım olmasına rağmen maalesef Adigece'm çok zayıf. Beni yeğeninizle tanıştırır mısınız? Gerçekten biraz pratik yapmak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

E-ail adresim agokcumen@hotmail.com


Yemlıç
15.05.2007

Çok değerli Blatse,

Ne oldu? ağabeylerimizle aramız mı bozuldu? Bunca zaman çok değer verdiğin ağabeylerin seni yarı yolda mı bıraktılar? Toz kondurmazdın, üzmezdin ne oldu da bu kadar kızgınsın?

Yanlış yapıyorsun, düne kadar senden başka Adige tanımazdık ama şimdi...

Çok yazık çok! Ama yinede biz seni seviyoruz. Her zaman kalbimizde bir yerin var. Ne yazdıklarınla nede düşüncelerinle biz sana kızmıyoruz.

Selametle...


M. Emin Yasar
15.05.2007

Merhabalar,

Ya klavye gerisinde görünmezliğimizden ya da sadece alternatif olmanın dayanılmaz hafifliğinden olsa gerek, bazen abartıyoruz sanırım arkadaşlar...

Hem konuyu başlatan arkadaş hem meseleyi hakim kültürler karşısında kaçınılmaz asimilasyonun yıkıcı ve değiştirici özelliğini anlamadan duygusal ve saldırgan yazılarla cevap veren arkadaşlar.

Evet, xabze ve dilimiz kaybediyoruz. Ama bunun tek bir sebebi var kazanmak istemediğimizden. Ben annesi ve babası Çerkes olan bir insanim. Rusça, İngilizce, İtalyanca biraz Arapça birazda Çerkesce bilirim: -((.

Eğer ben Çerkesce öğrenmek isteseydim (her ne kadar kendi kendime çok istiyorum desem de) bu işi öğrenirdim ya da öğrenebilirim.

Zamanımdan feragat etmeden, emek vermeden, sahip çıkmadan ne dilimize ne xabzemize, aşkımıza sahip olabilir ne de onu yaşatabiliriz. Dille ilgili ne yaparsak yapalım ihtiyacı yüzde yüz hasıl olmadıkça bilsek bile atıl kalacak ve unutacağız. Lazım mı değil mi iler ki nesillerde göreceğiz yansımasını.

Xabzeye gelince; ayak bağı diye başlık atmış arkadaşımız, sanki biraz provokatif bir başlık gibi geldi ya neyse...

Yapılmazsa kanuni yaptırımları olan bir yazılı kanun değil ki bu xabze, ayak bağı olsun. Yaşadığımız toplumun yılların birikimi ile kabul görmüş denenmiş insan ilişkilerinde kıstas kabul edilen uygulamalar zinciri...

Uygulamayan Çerkes'te, uyulmayan Çerkes'te Çerkes'tir. Hoş, bir çoğu kültürde genel itibari ile bir çok benzerlik olsa da bizim xabzemiz deyince akan sular durur, biz Çerkesler için. (Olması gerekende budur bana göre ama pozitif olarak.) Sahip olduğumuz belki de biz olduğumuzu anlatabilecek bir elbise gibi... İşine gelen giyer, işine gelmeyen giymez, nitekim de bu böyledir.

Kimse kimseye kızmasın, germesin. Diline ve kültürüne sahip çıkmak isteyen insan bir takım dış etkenler olsa da ve bunlardan etkilense de ona sahip çıkmasına kimse engel olamaz. Sadece normale yakın düşünme potansiyeli var ise, hatta ne devletler ne baskıcı kültürler ne asimile politikaları dahi engel olamaz.

Wubıh dili öldü. Şimdi bu işte sadece Türk kültürünün asimilasyonumu ya da sürgün mü sebep sadece? Diline sahip çıkmayan Wubıhların hiç mi etkisi yok bu dilin yok olmasın da. Fransa'dan profesörler gelip günlerce arşiv yapmışlar. Hiç bir Wubıh genci diz çöküp öğrenmek istememiş kendi dilini.

Bu meseleyi kendi toplumunun ideolojisi haline getirememiş Wubıhlardan ve Adigelerden başka sorumlu yoktur bana göre. Bir örnek vermek istiyorum: Bir donem Kamerun'a gitmiştim bir iş için. Yıllarca ülke yarısı Fransız yarısı İngiliz kolonisi olarak kalmış. İlginç olan nokta ülkede 200'ü geçkin dil ve diyalekt konuşuluyor. Bir o kadarda millet ve kabile var. Fransızlar istila etmiş, ve başlamışlar asimile politikalarına. Herkes Fransızca konuşmaya başlamış. Fransızlardan evvel sürekli savaşan, birbirine kız alıp vermeyen kabileler birbirleri ile anlaşabilecekleri ve konuşacakları bir dil bulmuşlar. İşte bu nokta istilacıların kırılma noktası olmuş. Örgütlenmişler, ve bağımsızlıklarını almışlar. Herkes kendi bölgesinde kendi dilini konuşur, yazar ama resmi dil Fransızca'dır. Her resmi evrakta o bölgenin dili ile yazılsa da Fransızca'sı vardır.

Bilmem farkettiniz mi? Sanki biraz bizlere de benzerlileri var gibi degil mi? ''Dil ne için vardır'' sorusunun yanıtını kendi kafamızda çözebilirsek, dil konusunda bir adım ileri gideriz. Xabze konusunda da eğer biz onunla yaşamaktan mutlu isek yaşarız, kimsede bunu değiştiremez.

Zamana göre adaptasyonlar dinlerde bile var ki, geleneklerde mutlaka olacaktır. Var olmanın önemli sebeplerindedir ama ana sebep değildir üzerinde tartıştıklarımız.

Hemen bazı arkadaşlar klavyenin başına geçtiklerini görür gibi oluyorum.

Ben sahip çıktığım sürece bende yaşar, toplumun ideolojisi, çıkarları doğrultusunda örgütlenirse toplumda yaşar bu konular. Bir bardak suda fırtına çıkarmanın anlamı yok, bütün bu konuşulanların hepsi siyasi oluşum olmadan, toplumun çıkarları için birlik ve beraberlik için hizmet ediyor olmadan tartışmalar sonuçsuz ve çözümsüz olarak birileri tarafından kapattırılan forumlar listesine eklenmekten öteye gitmez, gitmeyecektir de.

Milletin inanıp, kabul etmesini istediklerinizi tam anlamıyla sizler uygulamıyorsanız bizleri kandırdığınız yetmiyor gibi, kendi kendinizi kandırıyorsunuz. Naçizane bana göre mükemmel, asil kültür, toplum millet yoktur, dayanışması ile, örgütlenmesi ile, mücadele tarzı ve geliştirdikleri siyaset ile bunu hak eden toplumlar vardır.

Saygı ve selam.


Şimar
15.05.2007

Sayın Blatse,

Sizi kutluyorum. Çok light Çerkeslik örneğini nasıl buldunuz da çoook üzülerek bizlerle paylaştınız. Çok üzgünsünüz değil mi? Güzel Türkçe'nize bakarak, sizi kimlerle karıştırmışlar yukarıda gördük. Ama sizin birinin kullandığı dile iyi ya da kötü diyecek kadar diliniz var mı? Bunun için ikametgah senedi yetmeyecektir değil mi? Yok yok ben sizi kimseye benzetmedim. Siz artık yalnızda yazabileceğinizi ispata çalışıyorsunuz.

Sizin thamadelik kavramını hiç ama hiç bilmediğiniz nasılda belli. Birinin yanında sizin çok talihsiz çocuğunu seviyorsa muhakkak o thamade değildir.

Eskişehir nedense sevdiğim bir yer bir ara rica ederim sizden dostunuzun tanıdığınızın adresini verirsinizde muhakkak son Çerkesce konuşan nesli tanımak isteyenler çıkacaktır.

Şahsınızla ilgili yorumlar ne kadar isabetli olmuş ki, cevap vermişsiniz. Yakındada ağabeyleriniz size kıyamaz, damlarlar bundan eminiz. Ama yinede belli olmaz belki de siz gerek duymazsınız. Hemen buradan çok bildiğiniz Adıgabze ile yazmaya başlarsınız. Belki pratik örnekleri de sunarsınız. Kimliğinizi merak etmiyoruz zira bazılarımız çok iyi tanıyoruz sizi.

Denetim Kurulu Notu (MK): Değerli Katılımcılar, böyle birbirinizi iğneleyici yazılar olmuyor, yayınlamakta da zorlanıyoruz. Lütfen kişileri değil, fikirleri tartışalım.


Jade Wumar
17.05.2007

Sayın Blatse,

Konuyla ilgisiz yorumlarınızla katılımcıları sıkmanın gereği yok bence. Pratik konusundaki düşüncelerinizi buyurun anlayalım. Telefon numaramı ve mail adresimi yazıyorum. İstediğiniz zaman ararsınız. Bu da yeterli gelmiyorsa tribünlere oynamak istiyorsanız buyurun açın bir başlık istediğiniz alfabeyle Adigece yazışalım, kimin neye ne kadar ihtiyacı olduğunu da görelim.

Zinıbjıkhu şışınerer xet şşüa? querben fewlewew sımıwlew...

Saygılar...


Hun'e Ediz
17.05.2007

Bu önemli konunun kişiselleşmesine çok üzüldüm. İnsanlarımız neden bu şekilde yazılar yazarak konudan uzaklaşırlar, hala anlamış değilim. Böyle güzel bir konunun güzelce tartışılmasını rica ediyorum.

Yazıların kişiselleşmesi maalesef ortamı geriyor, gereksiz birbirimize sataşarak, birbirimizi üzüyoruz ve sonuçta da bizlere pek bir şey kazandırmıyor.

Bu şekilde yazılara cevap vermemek en doğrusu diye düşünüyorum. Özür dileyerek bende çok kısa bir şekilde kişiselleştirmek istiyorum. Anladığım kadarıyla tek marka da olsa birileri var. Ben bunlardan gerekli yardımı rica ediyorum. Özellikle Jade Wumar'dan dil konusunda yardım istiyorum. Genelde % 30'umuz Adigece'yi bilsek de alfabeyi bilenimiz çok az. Dolayısıyla Jade Wumar alfabeyi bilerek bizlere daha çok destek verebilir kanaatindeyim. İnternette de olsa bir çok şeyi öğreneceğime inanıyorum.

Her şeyi biliyorum demekte zaten abes bir durumdur. Böylelikle Jade Wumar'dan dil konusunda ben ve benim gibi bilmeyenlere internet üzerinden destek verilmesi toplumumuz için iyi bir faydadır.

Saygılarımla


Erkin Gürlen
17.05.2007

Xabze, yazılı olmadığı için sabit değildir, dinamik ve canlıdır. Eskisi de yenisi de xabzedir. Ayak bağıysa zaten xabze değildir. Sofrayı hazırlayıp, ailesini buyur ettikten sonra kapının arkasına çekilen eski gelinin davranışı xabzedir. Bugün sofrada yer verilen, konuşan, ikram eden, çocuklarıyla ilgilenen, okşayan gelinin ki de xabzedir.

Bu durumdan memnun olmayıp asimile olduklarını söyleyenler yanılıyorlar galiba, sadece Adigelerde değil, çoğu kültürde bu böyledir zaten. Xabze kapısı açıktır ve kendini yeniler. Xabze de önemli olan edep ve saygıdır. Toplum içinde saygılı ve edepli olmak yeterli değildir, Adige'nin kendine de saygılı olması gerekir. Tek başına ya da topluluk içinde davranış maksimum seviyede aynı olmalıdır.


Blatse
17.05.2007

Ailesi içerisinde ve çevresinde, çocukluğundan itibaren xabze ile ilgili bir ayrıntıyı yaşamamış olan kimselerin sözünün muteber olacağını ve bu kişilerin Çerkeslik hakkında atıp tutmaları da kabullenebilir değildir. Ayrıca, sanal ortamın maharetlerinden bu kadar rahatsız olup akabinde çareyi sanalda aramaksa akıl karı değil. Bu nedenle bu sayfaya son yazımdır. Bu kültüre ayak bağı olmayın yeter. Bu güne kadar sizler siz de biz vardık.

Bundan sonrada var olacağız. Üstelik seçici olarak ve çürükleri ayıklayarak.


Hun'e Ediz
17.05.2007

Maf sayın Bılatse,

Nasılsınız, iyi misiniz? Aslında renk katmıştınız foruma ama bize haksızlık etmeyin. Son olarak seçicilik ya da çürüklük kriterlerinizi yazsaydınız bu büyük hizmetinizle sizi anardık.

Güle güleyin. Gogumaf.


Yemlıç
18.05.2007

Seçici ve ayıklayıcı olacağız derken aynı akıbete uğramakta var.

Evet Gogumaf.


Duğuj Metin
18.05.2007

''Siz varken asabiyet bize düşmedi, hayırdır bu şiddet ne celal? Hiç bir yerden çekilmedim bunu nereden çıkarttın. Sanırım paranoya halleri. Birisini veya bir mevzuu savunacaksan sağlıklı bir ruh halini elinden bırakmamanı tavsiye ederim."

Bu yazıyı hatırlatmak için kopyaladım.Blatse ve bunun gibi rumuzlarla yazan arkadaşlar beni çıldırtıyor. Başından beri yazıları dikkatle okuyorum. Gir yak, yık, eleştir ve çık. Başka hiç bir şey yok. Birilerine kafayı takıyor, yazıyor, egolarını tatmin edip sonrasında yok oluyor.

Kenan amcama hak veriyorum. Blatse kardeşim neye hizmet ediyorsun? Amacın nedir, ben bir türlü anlayamadım. Ne kendini tanıttın ne de topluma faydalı bir şey yaptın. Giriyorsun eleştirip, yakıp, yıkıp sonrada kayboluyorsun. Amcamın dediği doğru demek ki!  Yazmayı da bıraktın, yani kayboldun.

İşte senin Çerkes kimliğinde böyle yok olup gider, bir şeyler yapmazsan. Önce kendin, sonra çevren, sonrada yeğenlerin için bir şeyler yap ama birilerini karalamak için değil, laf söylemek için değil, gerçekten bir şeyler yapmak için.

Büyüklerine karşı saygını kaybetme Çerkes olarak. Hadi şimdi bana kız başka bir rumuzla benimle uğraş. Ne olacak bu işin sonu nereye varacak? Git kendine çeki düzen ver. Seni çeşitli etkinliklerde görelim. Sadece klavyeyle olmaz. Korkma bizden. Biz senin vatandaşlarınız, sana zarar vermeyiz. Mertçe kendini tanıt. Bir proje üret bizlerde seni takip edelim. Güzel bir iz bırakalım hep beraber. Çok zor değil buna inan. Yarın torunlarına anlatacağın şeylerin olsun.


Mehmet Kılınc
19.05.2007

Sayın Blatse, y

Yazdığınız bu ucuz ve anlamsız yazılarınızdan bir Adige olarak utanıyorum. Hiç bir Adige bu kadar basit şeylere takılmamalı. Ucuz ve basit söylemlerinizden dolayı tüm izleyenlerin önünde sizi kınıyorum.


Recep PAR

19.05.2007

Fesapş Sayın Denetim Kurulu Üyeleri,

Lütfen bu konu başlığını kapatır mısınız? ''Artık Xabze Ayak Bağıdır'' diye başlık açılıyor, Denetim Kurulu Üyeleri de bu başlığı C.C.'ye koyuyor. Bu nasıl denetleme kuruludur? Bu başlığı okuyan çocuklarımız, gençlerimiz ne düşünmezler? Size soruyorum Denetim Kurulu?

Ben çocuğuma bu başlığı göstermek istemiyorum, görsün istemiyorum. Bana karşı, size karşı benim çocuklarım saygısızlık etsin istemiyorum. İstemiyorum!

Sayın Denetim Kurulu... Lütfen konu başlığını kapatın veya konu başlığının adını başka bir şey koyun.


Denetim Kurulu
19.05.2007

Konu başlığı kapanmıştır Recep Par'ın talebi, konuyu açan Mitat Şengül'ün onayıyla konu başlığı yayına kapatılmıştır.

sayfa  1    2    3    4    5    6