...................
...................
İSLAMİYET Mİ ADİGELİK Mİ?   -8
Hatice Yılmaz
07 Ağustos 2005
                         
...................
 
...................

Mesut
29.01.2006

Sevgili kardeşim,

Önce Müslümansız sonra Adige'yiz. Yanlış şeyler düşünme bence.
 

Y. Kurt
29.01.2006

Maf,

Konuyu açan sayın Hatice Yılmaz'dan artık ses soluk gelmiyor. Neden acaba? Sadece soru sormayı mı seviyoruz? Sadece soru sormak için sorulur mu? Bu kadar cevap yazan olmuş. Zaten çoğu başlığı açanlar neredeyse pişman hale geliyor, nereden başlayıp nerelere geliniyor. Konuyu açan ve sadece sorup giden kardeşimiz okumayacak ama ''bilgece cevap istiyorsan akıllıca soru sor'' diye boşuna mı söylemişler? [Bir sayın büyümüz gibi döverek sevmiş
oldum. :))]

Yaşının henüz 17 olduğunu kendisi yazmış ki, yazmasa da tahmin edilebilirdi. Saygıdeğer kardeşim [kulakların çınlasın sayın büyüğüm. :)], sen büyük ihtimalle okumayacaksın ama bu başlık altında zaman harcayıp durumdan vazife çıkaran sayın büyüklerim, sadece bir katılımcı din ile Adigeliğin farklı olduğunu söylemiş.

Basit bir soru. Farz edin Afrika kıtasında yaşanlara soruldu. ''Din mi zencilik mi?' 'Hadi buradan buyurun bakalım şimdi. Rahmetli Nasrettin Hoca hayatta olsa o bile çıkamazdı işin içinden. :))

Değerli katılımcılar, annemiz babamız ve onlarında anne babaları Adige ise ve Adige kültürünün içinde yetişmiş isek Adige’yiz. Diyelim 50. ya da 100. kuşağız (sadece örnek olsun diye verdim) şu an ki kuşağı temsil ediyoruz yani, atalarımız Adige. Ben bu gün vazgeçtim yarın sabah itibariyle Japon oldum desem, Japon mu olacağım? Din başka, kültür, ırk başka şeyler. Örneğin tüm zenciler, Japonlar, beyaz ırktakiler aynı dine mi mensup ya da öyle bir mecburiyet mi var? Irkını seçmek insanın iradesinde değil, çünkü kendi ana-babamızı seçmek gibi bir durum söz konusu olamaz ama din konusunda, buluğdan sonra insan tabii ki kendi iradesiyle din değiştirebilir ya da ailesinin dininde kalabilir. Nasıl ki, zenci ya da beyaz ırktan farklı dinlere mensup olanlar var ya da aynı ırktan aynı dine sahip olanlar varsa.

Saygılarımla.
 

Ömer
5.02.2006

Evet parçalamak için sınıf yaratalım. Müslüman Çerkesler - Hıristiyan Çerkesler - Budist Çerkesler - Diğer Dindeki Çerkesler Bunla da tatmin olmazsak: Sol Elini Kullanan Çerkesler, Sağ Elini Kullanan Çerkesler. Yetmezse daha da bölebiliriz. Amacımız ayrılık yaratmak mı birlik sağlamak mı sizler önce bunun kararını verin lütfen. Ortak noktamızın ne olduğunu düşünün lütfen. Müslüman olmama rağmen dinin birleştirici olduğu düşünmüyorum.
 

Gupseuh
06.02.2006

Maf nıbjoğxer,

Sevgili Ömer bey, neden ayrılık olsun ki? Sonunda Çerkes yazıyor olduktan sonra siz insanları ayırır mısınız? Bu site orijinali Hıristiyan ÇERKESlere ait olmasına rağmen biz Müslüman ÇERKESlerde yazı yazıp ortak kültürümüzü paylaşabiliyoruz. ÇERKES gibi ÇERKES olduktan sonra Hıristiyan’mış, Müslüman’mış, Budist’miş ve hatta ateistmiş bence fark etmez. Yeter ki Çerkes olsun.
 

Alabazfaz
07.02.2006

Mışbziyla,

Burada tartışılan konunun mantığını anlamak zor... Bir şeye olan sevgimiz, onun dışındaki şeylere karşı hissettiğimiz düşmanlıkla ölçülmemeli. Çerkes olmak, Çerkes olmayanlardan uzak durmakla eş değer tutulmamalı. Aksi halde milliyetçilik sınırını aşıp "kafatasçılık" yapmakla eleştirdiğimiz ırkçı insanlardan ne farkımız kalır? Sevgimizi yahut samimiyetimizi milli kimliğimiz için gösterdiğimizi gayretle ispatlayabiliriz.

Din ve milliyet kavramlarını aynı seviyede algılayarak önem sırasına koymayı dogmalaştırmaya çalışmak çok mantıksız bir konu. Eğer ben dindar bir insan isem yani ölüm sonrası hayata dair bir takım beklenti ve inançlarım varsa kuşkusuz dinin önünde hiçbir kimlik tanımam. Öte yandan dini folklorik bir renk olarak gören yahut dini tamamen reddeden bir dünya görüşüne sahipsem; tabi ki, dine son sırada yer verebilirim.

Sonuç olarak altını çizmek istediğim noktalar:

1) Karşılaştırma yahut sıralama aynı türden olgular arasında yapıldığı takdirde bir önem arz eder. 2) Dünya görüşümüze göre bir önem sıralaması çizip bunu insanlara dayattığımız sürece bir sonuç elde edemeyiz.

Saygılarımla... Bziyla
 

Ömer
12.02.2006

Maf Nıbjoğxer,

Ne güzel söylemişsiniz, bizler Çerkes'iz. Başında veya sonunda bir kelime olmaksızın; sadece Çerkes.
 

Halit Kip
16.02.2006

Evet sevgili arkadaşlar,

İlle de birini seçmek gerekirse tabii ki, İslamiyet. Bazı arkadaşlar işine gelmediği için olsa gerek İslamiyet ile Adigeliği bir türlü birleştiremiyor. Oysa ki, isteyen insan ikisini birlikte çok güzel yaşar ve çevresindekilere gayet güzel örnek olurlar. Bu bağlamda din bilgisi eksik ya da hiç olmayan insanlar ya da xhabzeyi bilmeden dinle karşılaştırmak isteyen insanlar olabilir. Kimsenin etkisi altında kalmadan ikisini de araştırıp nasıl olur da ikisini bir yaşayabiliriz. Bunu öğrenmek en güzeli olsa gerek.

Teşekkürler CircassianCanada.
 

Ömer Bayrak
17.02.2006

Bu dünyaya bir imparatorluk geldi Osmanlı diye. Bütün dünyayı sarstı, kavurdu. O kadar sağlam bir kültürü vardı ki, o devlet İslam kültürüyle yoğrulmuştu. Peygamberimizin hayatını okumanı söylemek isterim sana. Bu dünyada bir tek kültür vardır o da İslam kültürü. Bütün devletler yaşadığı dinden etkilenir. Eğer Osmanlı İslamiyet’le yönetilmeseydi ben Osmanlı soyu olmaktan utanırdım ama o cihanşümul devlet hep İslamiyet kültürü aşıladı insanlara ve unutma eğer şimdi devletler kan ağlıyorsa bunun nedeni Osmanlı’ya yapılan ihanettir. İslamiyet’ten başka yol gösteren mi var ki başka bir kültür söz konusu. Çeçen kardeşlerimin böyle saplantılara girmesi bizi çok üzer. Biz sizi cihat eder sanıyorduk, umarım öyledir.
 

Ömer Bayrak
17.02.2006

Kardeşim sende mi Yahudi tuzağına düşenlerdensin. Siz Çeçen veya Çerkes hangisi olursanız olun, önemli olan İslamiyet’tir. Demek sen Hıristiyan bir Çeçen’i Müslüman bir Türk’e tercih edenlerdensin. Peygamberimiz bunu mu diyor ya da öbür dünyada Cennet’e Çeçenleri mi alıyorlar. Bu dünyaya milliyetimizi yaşamaya mı geldik dinimizi mi? Yoksa Allahu teala Çeçenleri Müslümanlardan daha mı çok seviyor? Bütün vatanının Yahudi olduğunu düşün ve sende onların içinde tek Müslümansın. Sana dinini yaşatırlar mı kardeşim? Biz Türkler Çeçenistan’a yardım gönderiyorsak bunun tek sebebi dindir. Çeçenlere hayran olduğumuzdan değil. Şeyh Şamil’i örnek alın tarihinizi okuyun. Şeyh Şamil Çeçenistan için çarpışmadı, dini için çarpıştı. Sizin adınıza üzüldüm ya. Bizim mücahit dediğimiz insanlar dinlerini yaşamayalı çok olmuş. Helal olsun Yahudilere ya. Sizi de almışlar özünüzden kardeşim
 

Gürbüz Yalçınkaya
18.02.2006
 
Bütün katılımcılara Merhabalar;

Yaklaşık iki aydır siteyi takip edemedim ve iki ay sonra baktığımda biz halen aynı şeyleri tartışıyoruz. Basit bir mantık yürütürsek hiç kimse bir diğer insanın inancını sanal ortamdan değiştiremez.

Hangi din olursa olsun o dine inanan bir insanın inancını etnik kimliğinin önüne koyamazsınız. Aklı selim bir ateist dahi böyle bir görüşü öne sürmez. Dini, din ile mukayese etmek belki bir nebze hoş görülebilir ama ırk ile dini bir seçenek olarak sunmak ve üzerinde tartışmak normal bir davranış şekli değildir. Saygılarımla...
 

Marine
18.02.2006

Kabardey olarak doğdum ve öyle öleceğim ama din değiştirilebilir. Neden "din" denen bir maske altında Arap gelenekleri yaşatmaya çalışılır? Xhabzeden daha mı güzel?
 

Cerpecej
18.02.2006

Fesapş,

Anlam vermek istediğim tek şey şu, İslamiyet olmazsa Çerkesliği daha iyi mi yaşayacağız? Yoksa yine çoğu zaman yaptığımız gibi maksat muhabbet mi olsun? Her şeyi artısı ve eksisiyle değerlendirmek zorunluluğumuzun farkına varmalıyız sanki? Yani bir olayda, bir şahısta hata ararsan bulursun... Önemli olan elimizden geldiğince durumumuzdan iyi sonuçlar çıkarıp yarın için adımlar atmaktır sanırım...

YOLUNUZ AÇIK OLSUN...
 

Ömer Bayrak
18.02.2006

Hayır, Cerpecej.

Önemli olan hataların üstünü örtüp geçmek değil hatalarımızdan ders almaktır.
 

Wubıh/Wuıcshe Berzeg
21.02.2006

Selam sevgili kardeşim,

Önemli olan sentez yapabilmektir. Sen ne kadar çok Adige olursan İslam’dan uzaklaşır ne kadar da İslam’a yaklaşırsan Adigelikten uzaklaşırsın. Önemli olan ikisinin de doğrularını almaktır. Benim de Adigelikte bazı tasvip etmediğim şeyler var. Alkole olan düşkünlük, serbestlik gibi. Bunlar insana hoş gelmekte ama İslam değerleriyle oynamaktır. Ben de müspet bir insanım ama Adigeliğimle gurur duyuyorum.

Sevgilerle...
 

Hakan
23.02.2006

Sayın Marine,

Din kavramını yanlış bir şekilde yorumlayarak yanlış sonuçlara ulaşıyorsunuz. Semavi bir din olan İslamiyet Hz.Allah (CC) tarafından insanlara gönderilmiştir, Peygamberi de Hz. Muhammed (SAV)'dir. İslam, günlük hayattaki kuralları bahsettiğiniz kadar operasyonel seviyede düzenlemez, yani bu sizin dediğiniz gelenekler oluyor. İslam daha makro bir yapıdan yol gösterir. O nedenle de evrenseldir, her toplumun yaşam biçimine uygundur.

İkinci olarak da önyargılı davranıyoruz hep hayatta ama bir düşünelim bakalım: Hayatınızda kaç Arap ile karşılaştınız? Arapları nasıl tanıdınız? Araştırmanız var mı bu konuda? Bunları yapmadan kimseyi kötülemeyin. Seçimlerinize saygılıyım ama lütfen bu dediklerinizi sizi hiç tanımayan, belki de hayatınızda hiç karşılaşmayacağınız ama sizin iyiliğinizi isteyen biri istediği için bir düşünün. Düşünün ki, neden böyle biri sizin iyiliğinizi istesin. Anlamaya çalışın, onun bahsettiği iyilik ne demek...
 

Marine
24.02.2006

Sayın Hakan,

Bu evrenselliği ben göremiyorum. Küçük bir örnek: Gorlanda´da yaşayan bir Müslüman kış aylarında 3 ay güneşin doğmadı, yazın 3 ayın güneşin batmadığı bir yerde nasıl oruç tutacak? 5 yıl Araplarla birlikteydim, düğünlerine, ağıtlarına, bayramlarına, her şeylerine katıldım ve çok iyi tanıyorum. Bu önyargı değil. Ben Arapları veya kültürlerini kötülemedim, sadece Arap kustururun İslam dini üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu söylemek istedim. Her kültür kendince güzeldir.
 

Mustafa Keten
24.02.2006

Merhaba,

Ben İmam-Hatip Lisesi mezunuyum. Aynı soruyu hocalarıma sordum. Bana şunu dediler: İstersen Çerkesliğin İslamiyet’le çelişen adetlerini yerine getirirsin. Diğer dünyada cezasını çekersin ya da İslamiyet için adetlerinden vazgeçersin! Ancak, bunu demelerine rağmen tamamen adetlerimden vazgeçebilmiş değilim. Sınırları aşmayacak kadar ve İslam’ın kurallarını da küçümsemeden yaparsak inşallah Allah affeder.
 

Ethemıst
26.02.2006

Ben size kesinlikle katılmıyorum. Siz ilk önce İslamiyet mi vardı, Adigelik mi bu konuyu araştırın. İslamiyet her hangi millete veya ırka değil tüm insanlara gelmiştir. ALLAH KATINDA üstünlük milliyetçilikte değil TAKVADADIR. Bence bu konu kesinlikle tartışılmaz. Bende Adige'yim ama Önce ISLAMIYET Adigelik en son. Çünkü dünya FANİ.
 

Emin Coşkun
26.02.2006

Bu konuda düşünecek hiç bir şey yok. Allah biz insanları yalnızca ona ibadet etmemiz için yaratmıştır. Tabi ki de insan kendi kültürünü de yaşamalı ama İslami kurallar çerçevesinde.
 

Misse Berslan
02.03.2006

Adige olmak için Hıristiyan, Müslüman, Yahudi v.s. olmak gerekmez. Tam terside aynı şey için geçerli Müslüman olanda Hıristiyan olanda Yahudi olanda Adige olabilir. Adigelik ile dini aynı safa koymayınız lütfen. Hiçbir din Adigeliği ret etmez ve gene Adigelik bütün dinlere açıktır. Bizim xhabzemiz erdemden yanadır. İslamiyet’te erdemlikten yanadır. Adigelik ile İslam’ın çelişmediği şeyler nedir? Siz kendinizi sorgulayın; ben neyim, nereden geldim, ne olarak geldim, ne yapmalıyım? İsterseniz Hıristiyan, isterseniz Müslüman olursunuz. Siz Adige olarak doğdunuz, Adige olarak öleceksiniz bunun için İslam ile Adigeliği aynı safta yarıştırmamak gerekir...
 

Onur Keskin
06.03.2006

İlk başta söylemem gereken İslamiyet’le Adigeliğin karşılaştırılmasının bile kökten yanlış olduğudur. Her şeyden önce birisi Allah’ın insanlara göndermiş olduğu din; bir diğeri ise etnik köken bir ırk, bir kültür yani... Bu ikisi arasında seçim yapamazsınız ki zaten. Adigelikle İslamiyet’in tamamen karşıt olduğunu düşünen arkadaşlar var. Tabi ki herkesin düşüncesine saygım var ama bana göre yanlış düşünüyorlar. Aksine birçok kesişen noktası var. Örneğin bir söz vardır bizde ayıp günahtan önce gelir diye. Eeee bunun İslamiyet’le karşıt yeri nere? Bizim ayıp saydığımız birçok şey İslamiyet’te günah sayılan şeylerdir. Büyüğe saygısızlık, insanlara yardım etmeme, misafire kötü davranma vs... örnekler uzayıp gidebilir.

Diğer bir konuda; bir arkadaşımız bizde kaşendik var, demiş. O İslamiyet’e aykırı. Bizde oturup evlenme çağındaki erkekler ve kızlar sohbet eder. O İslamiyet’te yok demiş ve Rusların yıkamadığı Çerkesleri İslamiyet yıkacak, demiş. Yazık demekten başka bir şey demiyorum. İslamiyet kesinlikle erkekle kızın konuşmasını ve ya tokalaşmasını falan yasaklamıyor. Onlar Batılıların kökten dinci diye tanımladıkları, bizim ise yobaz dediğimiz insanlardır.

Yani anlatmak istediğim İslamiyet’le Adigelik arasında bir seçim yapmaya hiç mi hiç gerek yok. İkisi de birbirinden farklı şeyler. Biri din diğeri toplum.
 

Beyaz Atlar [Abhaz]
09.03.2006

Yahu ne alakası var? Bunu nasıl bağdaştırmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum. Gerçekten bu iki konu arasında seçim yapmak gibi saçma bir saplantınız varsa; ya aldığınız eğitimi unutup sil baştan öğrenin ya da kafa yormayın boşuna...
 

H. İbrahim Ölçüm
10.03.2006

Bu konu gerçekten olmadık yerlere varmaya başladı, ben ilk yazdığım mesajın ardından tekrar mesaj yazmama kararı almıştım (cevap verilmesi gereken onca şey olmasına rağmen) ama bağlayıcı olması açısından son bir mesaj gönderiyorum. Din elbetteki kişilerin kendi inisiyatifindedir. Herkes dinini seçmekte ve yaşamakta özgürdür. Beni üzen Adige adet ve törelerinin İslam dışıymış gibi gösterilmesi. Dini olgularda fetva verir derecede ahkam kesilmesidir. Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.v) için Arap adeti töresi yayan bir kişi imajı oluşturmuşlar! (Bkz. Vasfi Doğançay'ın mesajı.) Sizi Adige olarak nitelendirmiyorum, sizin Şeyh Şamil'i kabul etmediğiniz gibi.. Bunlar çok saçma şeyler...

Kimse dini konularda oturduğu yerden ahkam kesmeye kalkmasın... Din sizin yorum yapıp insanlara yayınlayacağınız bir olgu değildir. Allah aşkına siz kimsiniz? Bir arkadaşım derdi her Çerkes eline klavyeyi aldığında kendini profesör sanır diye... Meğer az bile demiş... Bu konularda bu kadar saygısız ve saçma düşünen ve kendini Adige diye nitelendirenleri ben Adige olarak görmüyorum. Onlar kendilerini Adige sanıyorlar, ayrıca o kadar ileri gitmişler ki, Şeyh Şamil'i Adige kabul etmiyorlar! Şeyh Şamil'de çok uğraşmıştı siz beni Adigeliğe kabul edin diye... Bu zihniyetle nereye kadar gidebiliriz Allah aşkına veya bu zihniyetle nereye geldiniz? Oturup bunu tartışalım.
 

Erdoğan Eser (Hajkasım)
18.03.2006

NATHO, Akabba Tarık, Lezgi Ömer,

Siz olacağınızı olmuşsunuz zaten. Bir şeyin tadını alabilmek için, yaşamak lazım, ben elimden geldiği kadar İSLAM’ı ve Kabardeyliği yaşıyorum. Ben bu ikisinin çeliştiği yere rastlamadım, çok mutluyum. İsmini zikrettiğim bu üç arkadaşa sesleniyorum. Üçünüzün de net olarak dilinizi bilmediğiniz kanaatindeyim. Çerkeslik, sadece kaşenlik, woerşer, ceug demek değildir. Woerşer ortamında bol çene çalmak, çıkıp ta iyi bir Çeçen oynamak, Çerkeslik için yeterli değildir. Güzel kardeşlerim, bu iki güzel şeyi Adigelik ve İslam’ı yaşamanızı tavsiye ederim. İslam hakkında her şeyi konuşurum dersem yalan olur ama Adigelik hakkında her şeyi, her ortamda aklınıza gelebilecek her ortamda dilediğiniz şekilde tartışırım. Yüce ALLAH'ıma her zaman şükrederim. Beni Müslüman ve Kabardey yarattığı için.

Saygılar sunarım.
 

Avrupa'da Bir Kafkasyalı
18.03.2006

Merhaba Arkadaşlar

Çok komik bir konu yani bu platforma çok uzaklardan ya da maksatlı bakan biri olsam direk bu konuyu açan arkadaşı provakator olarak nitelendirirdim. Sanki konuştuğumuz konularda ehilmişiz gibi referans noktası bizmişiz gibi imammışız ya da thamadeymişiz gibi fetva makamıymışız gibi mangalda kul bırakmamışız yine. Acaba su sorunların cevabını kendimize sorup ta elimizi vicdanımıza koyup net bir karara vardık ben bunları tam olarak biliyorum ya da bilmiyorum diye?

İslamiyet nedir ve kimler Müslüman’dır? Adigelik nedir ve kimler Adige’dir ? Xhabze ve İslam birbiriyle nerede çakışır? Tam anlamıyla İslamiyet’i ya da xhabzeyi yaşıyor muyuz? Birini birine tercih etmek gerekliliği hangi aklı selimliğin ürünüdür? İslamiyet ve Adigelik birbirine ne getirmiştir, birbirinden ne götürmüştür? Birde bir kaç arkadaşa bir kaç sorum olacak lütfedip cevaplarlarsa mutlu olurum.

Sayın Jade, Fahri Huvaj imam mıdır? Zira kendisinin bir araştırmacı yazar olduğunu biliyorum din konusunda uzman olduğunu bilmiyordum. Sayın Vasfi sizleri kim uyuttu bilmem ama gerçekten çok komiktir yazdıklarınız. Avarları ya da Çeçenleri tanır mısınız? Aranızda dilinizden başka ne gibi farklılıklar var acaba bize söyleyebilir misiniz? Sayın Marine Arap gelenekleri dediğiniz gelenekleri biraz açıklar mısınız? İslamiyet’i nasıl Araplara endeksliyorsunuz? Arkadaşlar din tebliğ edilen halklardan sorulur ve Adigelere tebliğ edilmiştir. Uyarsınız, uymazsınız orası sizin bileceğiniz iş ama bilmediğimiz bir konuda yanlış hükümlerde bulunarak komik durumlara düşmemeliyiz. Sonra başka bir arkadaşımın dediği gibi yaşamış en büyük Çerkes thamadelerinden birisi olan Jabagi görmezlikten gelmeyelim. Herkesin inancına saygı duyulmalıdır ama din kıldan ince kılıçtan keskin bir konudur. Bırakalım aramızda uzman kişiler varsa onlar konuşsun yoksa hataya düşmeyelim derim.

Saygılar Sevgiler.
 

Vasfi Doğançay
18.03.2006

Sayın Avrupa’da Bir Kafkasyalı,

Benim yazdığımı komik bulmanız enteresan. Avarları da Çeçenleri de çok iyi tanırım. Bu sebeple bizi yıllarca Hacı Murat'ın, Şeyh Şamil'in, Cavhar Dudayev'in, Aslan Mashadov'un Adige olduğunu söyleyerek uyuttular. Siz bile hala uyuyorsunuz ki yazdıklarımı komik buluyorsunuz. Bu adamların Adigelikle uzaktan yakından alakaları yok. Azcık kitap karıştırırsan bunları çok rahat görür uyanırsın. Bu adamlar Kafkasya’ya şeriatı getirmeye kalkan aklıları sıra tebliğ eden birkaç molladır. Burada hep şişirildikleri için çok büyük kahraman sanılırlar. Bunun da alakası yok. Savaş çıkınca milleti ortada bırakıp ilk sıvışan bunlardır. Bu adamlara en güzel cevabı da Adigeler vermiştir. Neyse herhalde uyanmak için bu yazdıklarıma cevap yetiştirmeden birazda dincilerin yazdığı kitapların dışındaki kaynakları da okursun. Yoksa hiç uyanamayacaksın. Bir daha iddia ediyorum. Bu adamların hiçbiri Adige değildir ve Adige halkı tarafından her zaman reddedilmişlerdir.

Xhabze ve İslam birbiriyle nerede çakışır, demişsiniz sayın Kafkasyalı, çakışmayan yeri mi var da bunu soruyorsunuz? İslamiyet’le Adigelik her şeyiyle birbiriyle çakışır. Sen sormadan birkaç tane yazayım:

1. İslamiyet’te akrabayla evlenebilirsin. Amca kızınla bile. Xhabzede evlenemezsin.
2. İslamiyet’te Allah adına adam öldürebilirsin. Xhabzede öldüremezsin.
3. İslamiyet’te Cennet anaların ayağının altında deyip, ardından kadını kusuru olursa dövebilirisin (kuranda yazar uydurmuyorum). Xhabzede kadının kılına dokunamazsın.
4. İslamiyet’te saçının telini gösterirsen Cehennem’de cayır cayır yanarsın. Xhabzede saçını herkese gösterebilirsin.
5. İslamiyet’te kızla erkek ateşle baruttur. Xhabzede iki mükemmel insandır.
6. İslamiyet’te 2-3-4 kadınla evlenebilirsin. Xhabzede evlenemezsin
7. İslamiyet’te ibadetini Arapça yaparsın. Xhabzeyi Adigece yaşarsın
8. İslamiyet’te çocuğunun adını Muhammed ve sülalesinin adlarını koyarsın. Xhabzede Adige adı koyarsın.
9. İslamiyet’te gayri ahlaki durumda kadını erkeği beline kadar toprağa gömüp taşlayarak öldürürsün. Xhabzede toplumdan dışlarsın.
10. İslamiyet’te kadına boş ol boş ol boş ol diyerek boşarsın. Xhabzede ölünceye kadar boşanamazsın.
11. İslamiyet’te dine inanmayanları kafir deyip kıtır kıtır kesebilirsin. (kuranda yazar uydurmuyorum) Xhabzede kimseyi inancından dolayı kesemezsin.
12. İslamiyet’te kendi yaptıklarına tebliğ, başkaları yaptığında Müslüman mahallesinde salyangoz sattırmam dersin. Xhabzede tebliğ de yaparsın salyangoz satana da karışamazsın.
13. İslamiyet’te domuz yiyemezsin. Xhabzede yiyebilirsin. (bkz. Evliya Çelebi Seyahatnamesi)
14. İslamiyet’te benim kurallarıma herkes uyar ben başkalarını kuralına uymam dersin (misal: ben oruç tutarım sen karışamazsın dersin, oruç yiyene saldırırsın.) Xhabzede oruç tutana da tutmayana da karışamazsın.

Sayın Kafkasyalı örnekler o kadar çok ki. Neresinden tutsan xhabzeyle İslamiyet iki zıt kutup. İstediğin kadar zorla aynı kefeye sokamazsın.

Saygılarımla.
 

Avrupa'da Bir Kafkasyalı
18.03.2006

Arkadaşım sen uyuduysan o senin sorunun. Ben hiçbir kitapta ne Şamil’in, ne Hacı Murat’ın, Ne Cavhar Dudayev’in, ne de Aslan Mashadov’un Adige olduğunu okumadım. Büyüklerinden dinlediğini tarih sanıyorsan o senin yanılgındır. Kaldı ki Şamil Avar’dır Gimrili’dir, Hacı Murat Avar’dır Hunzakhli’dir, Covkhar ve Aslan Vainakhtir Nohcoydur. Siz bile uyuyorsunuz yazdıklarımı komik buluyorsunuz derken bile komiksiniz sayın Vasfi.

Emin ol senden çok kitap karıştırmışımdır. Elbette Adigelikle alakası yok. Yukarıda yazdım kim olduklarını. Bu adamlar Kafkasya’ya şeriatı getirmeye kalkan aklıları sıra tebliğ eden birkaç molladır.

Peki Kafkasya’da kahraman kimdir sayın Gusar bize anlatında bizde dinleyelim. O şişirilmiş dediğiniz adamların hakkında yazılanları okuyun birde Adigeler hakkında yazılanları okuyun var mı dünyaca tanınmış bir kahramanı Adigelerin? Varsa buyurun söyleyin de bizde tanıyalım. Şimdi yalanlarınıza bir yenisini daha eklemişsiniz sizi milyon kere tebrik ederim. O adamların hiçbiri sıvışmamıştır. Şamil teslim olmuş eceliyle ölmüştür. Diğerlerinin hepsi şehit olmuştur (ya da öldürülmüştür size göre) Sıvışanların kim olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Diasporaya bakarsanız kimin ne kadar sıvıştığını nüfus oranlarıyla çok rahat tespit edersiniz.

Hezeyandasın, figandasın, alelacele yangından mal kaçırır gibi yazdığın yazında senin kadar tutarsız Vasfi bey. Temcit pilavı gibi durmadan söylediğin lafların sana tartışılmaz bir haklılık getireceğini mi sanıyorsun. Burada kim dedi ki bunlar Adige’dir diye? Adige halkının reddetmediklerini de biliyoruz biz Prens Bekovic Çerkeski Rus Çarı’na gelin verdiğiniz Kabardey kızları gibi Haji Granduk Berzeg gibi David Urughart gibi James Bell gibi Longworth gibi Osmanlı’da paşalık rütbesine vatanlarını satanlar gibi haremleri dolduranlar gibi. Kırım hanlarına neleri vergi diye verdiğinizi de bilir herkes. Xhabze ve İslam birbiriyle nerede çakışır, demişsiniz sayın Kafkasyalı, çakışmayan yeri mi var da bunu soruyorsunuz?

1. Ben size amca kızıyla evlenmiş bir sürü Çerkes genci göstereyim şimdi ayıp mıdır bu? Ne demek xhabzede evlenemezsin. Evlenenler nasıl evleniyor?
2. Xhabzede de Psi adına öldürüyorsun. Buna ne diyeceksin?
3. Şimdi dünya yaratılalı beri hiçbir Adige kadına el kaldırmadı öyle mi? Öyle kuranda yazar deyip geçiştirme madem çok okudun çok bildin ayeti yaz görelim bizde.
4. Bakın yine sap ile samanı karıştırmışsınız sayın Vasfi Adige gibi yaşarım dersen buyur göster Müslüman gibi yaşarım dersen gösterme kim karışır?
5. Bakın beyefendi hangi xhabzeden bahsediyorsunuz anlamıyorum ama kız ile erkek yüreklerinde hiçbir kötülük yoksa İslam’da da xhabzede fark etmez aksi takdirde ikisinin de bağlayıcılığı kalmaz.
6. İslamiyet’te sadece gerekiyorsa ve bakabileceksen evlenirsin. Elbette en güzeli tek eşli olmaktır. 2 kadınla evli Adige yok mudur varsa bu adamları ne yapmak lazım?
7. Xhabzenizi başkalarına Sanskritce anlatmaya kalktığınızda tüm kelimelerin anlamlarını ve tüm sesleri kelime anlamlarını bozmayacak şekilde anlatabiliyor musunuz veya Kuran-ı Kerim’i Wubıhca’ya çevirinde görelim nasıl becereceksiniz.
8. Ne alakası var sayın Vasfi kaç Adige’nin adı Yeresten, Duguj, Sinemis, ve Kusuk’tur? İslamiyet’te çocuğunuza Müslüman adları koyun diyor. Başka bağlayıcı hiçbir hüküm yok. Uydur uydur söyle.
9. Toplumunun neredeyse yarısı kan davalarına, namus cinayetlerine kurban gitmiş bir halkın çocuğu olarak ne kadar da iyimsersin sayın Vasfi.
10. Boşayamazsın evine gönderirsin. Yok böyle bir hüküm xhabzede. Sabah uykusundan uyanan xhabze uydurmasın. Aç Cerase Tembot’un tek Atlı kitabını oku bak bakalım boşamak var mı yok mu?
11. Maşallah sen Kuran’ıda okumuşsun anlaşılan yaz bakalım şu ayeti veya sureyi bizde görelim nasıl kesecekmişiz. 1830’lu yıllardan hacdan dönen 70 Kabardey’i kıtır kıtır kesen Abazalar mıydı Araplar mıydı merak ettim şimdi. Aç oku Bir Rus Subayının Kafkasya Anıları.
12. ?????? Ne diyeyim bilmem ki hala uyanmadın galiba Vasfi kardeş bir yıka elini yüzünü ne olur bu kadar da olmaz ki.
13. İslamiyet’te domuz haramdır evet. Ama nacar kaldığında yersin. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ni bilirim orada domuzu yiyenler Kabardeylerdir. Kaldı ki yine yukarıda yazdıklarıma geliriz. Xhabzenin bağlayıcılığı nasıl ki insanın vicdanıyla alakalıysa İslam’ında aynıdır. İkisinde de bir şekilde cezanı çekersin. Yani inandığın gibi yaşar nimetinden de cezasından da nasibini alırsın.
14. Beydendi üç beş çapulcunun yaptığını İslamiyet’te vardır diye sabahtan beri savullayıp duruyorsunuz. İslamiyet’in özünde yoktur bu yalandır sizde yalancısınız. Asri saadet döneminde kimseye oruç tutmadığı için saldırılmamıştır. 600 sene dünyaya hükmeden Osmanlı gayri Müslimler ve orucunu tutamayanlar için lokantaları ve meyhaneleri Ramazan aylarında kapatmamıştır. Sayın Kafkasyalı örnekler o kadar çok ki.

Nihayetinde tekrar ediyorum: İnsanlar inandığı gibi yaşamalıdır lakin başkalarının inancına da kendininkine benzemiyor diye sövmemelidir. Gerçek İslamiyet bu günkü yasadığımız İslamiyet değildir ki gerçek xhabzede bu günkü yaşanan xhabze değildir. İkisinin de temelinde sevgi ve hoşgörü vardır. Herkes cefasını cezasını inandığını yaşarken yaşadığı gibi alacaktır. Xhabzenin bağlayıcı olduğu tüm konular tartışılır. Kaldı ki xhabzenin de İslamiyet’inde gerçek manada bu gün yaşandığını kimse iddia edemez. Dünyaya kendi penceremizden değil doğrunun, hakkın, bilimin penceresinden bakarsak daha az yanılırız. Sayın Vasfi günaydın inşallah biraz uyanmışsınızdır.

Saygılarımla.

 
sayfa  1    2    3    4    5    6    7    8    9