...................
...................
İSLAMİYET Mİ ADİGELİK Mİ?   -9
Hatice Yılmaz
07 Ağustos 2005
                         
...................
 
...................

Hatice Ünal
18.03.2006

Dirilerimizden de vazgeçtik ama artık ölülerimizden elinizi çekseniz ve bir parça olsun şu ünlü 'Adige saygı'nızı bize ispat etseniz...
 

Tamer
18.03.2006

Sayın Vasfi,
Uydurmadığınızı (ayetin adını veya malini yazmanızı istiyorum) söylüyorsun, hangi şartlarda kıtır kıtır inanmayanları kesiyormuşuz? İslamiyet’in doğuştan itibaren, Kudüs'te Yahudi-Hıristiyan-Müslüman bir arada yaşamıştır. Bütün söylediklerinizi tek tek çürütmek gerekiyor ama uzatmayacağım. Sizi inanca saygıya davet ediyorum. Gerçek inanan karıncayı bile incitmez. Her şeyi yaratandan ötürü sever.

Saygılarımla
 

Vasfi Doğançay
19.03.2006

Sayın Avrupa’da Bir Kafkasyalı,

Üslubunuz çirkin, bu sebeple sizinle tartışmamı sonlandırıyorum.

Sayın Tamer, Yazdıklarımı uydurmadığımı size Kuran’dan ayetler vererek ispatlayacağım. Kısa bir not ekleyeyim. Ben İmam Hatipliyim ve İlahiyat Fakültesini de kendi arzumla yarıda bıraktım. Yani okullu olarak bazı konulara vakıfım.

Gelelim uydurmadıklarıma. 3. İslamiyet’te Cennet anaların ayağının altında deyip, ardından kadını kusuru olursa dövebilirisin (Kuran’da yazar uydurmuyorum). Xhabzede kadının kılına dokunamazsın, demiştim. İşte ispatı (Türkiye’deki Müslümanların ortak kabul ettikleri Elmalılı Hamdi Yazır tefsirinden): NISA- 34 - Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. Iyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine ÖĞÜT verin, YATAKLARINDAN AYRILIN. Bunlar da fayda vermezse DÖVÜN. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür. 11. İslamiyet’te dine inanmayanları kafir deyip kıtır kıtır kesebilirsin. (kuranda yazar uydurmuyorum) Xhabzede kimseyi inancından dolayı kesemezsin, demiştim NISA-89 - Onlar, küfür işledikleri gibi, sizin de küfür işleyip kendileriyle bir olmanızı arzu ettiler. Onun için, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün; Onlardan ne bir dost, ne de bir yardımcı edinmeyin. NISA-91 - Diğer birtakım kimseleri de bulacaksınız ki; hem sizden emin olmak, hem de kavimlerinden emin olmak isterler. Fitne için her davet olunuşlarında onun içine baş aşağı dalarlar. Eğer bunlar sizden çekinmezlerse, kendilerini bulduğunuz yerde yakalayın ve öldürün. İşte bunlar aleyhinde size açık bir ferman verdik. TEVBE-5 - Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. Son olarak sizin söylediğinize kısaca değineyim. İslamiyet’in doğuştan itibaren, Kudüs'te Yahudi-Hıristiyan-Müslüman bir arada yaşamıştır, demişsiniz. Demek ki okumamışsınız. Ben sizin için sizi yalanlayan Kuran’dan ayeti de yazayım. MAIDE-51 - Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları DOST EDINMEYIN. Onlar birbirlerinin dostudurlar. SIZDEN KİM ONLARI DOST EDİNİRSE, ŞÜPHESIZ O ONLARDAN OLUR. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.

Beni inanca saygıya davet etmişsiniz. Ben Kuran ne diyorsa onu yazdım ve xhabzeye uymadığını söyledim. İspatı da yukarıda.

Saygılarımla.
 

Tamer
19.03.2006

Sayın Vasfi,

Diğer başlıklarda her zaman yazdım, yalvardım; din, siyaset bu siteye taşınmasın bizi böler birbirimizi kırar, üzer diye ama ısrarla taşınıyor yine iddiaların kırıcı ve dehşet verici kıtır kıtır kesmek cevabını kendine ver, dini inanışlardan doğru kıtır kıtır kesilenler var mı? Varsa kesin Müslüman’dır. Dün Çanakkale şehitleri anıldı. Cezayir, Filistin, Bosna, Çeçenistan, Irak, Afganistan. Bizi hiç dost gördüler mi zannetmiyorum sömürülmesi gereken barbarlardık onlar için on birinci yüzyıldaki İslami hoşgörüyü bu dünya bir daha bulursak dünyada barış o zaman kesin olur.

Samimiyetimle söylüyorum kimseden nefret etmiyorum yaratandan dolayı her şeyin bir sebebi olduğuna inanıyor ve seviyorum. Hiç kimseyi de öldürmeye niyetim yok. Anne ile aldatan kadın arasında bağlantı kuramadım. Ayetlerin mealine bakacağım ezberim sizinki kadar iyi değildir. Bugün dört beş kez yazdıklarımı sildim cevap vermemeyi düşündüm ama vermem gerekiyordu. Bildiğinizden eminim tefsir=yorumlamadır. Konu ile ilgili bütün ayetleri okumanız gerekiyor. Hangi şarlarda insan öldürüyor. Maddeye tapanlar bin bir hile ile insanları birbirine düşürür keselerini doldururlar. İddiamı yineliyorum yakın tarihe kadar Kudüs, Beyrut, İstanbul birer hoşgörü şehriydi. İslamiyet’te insan öldürmek haramdır. Caiz olması için bazı şartlar gerektiriyor. Siz biliyorsunuzdur. Saygılarımla.
 

Vasfi Doğançay
19.03.2006

Sayın Tamer,

Bu başlık açıldığından beri izliyorum. Ne zaman konu kapansa kendini Müslüman diye tanıtan bir arkadaşımız yazı yazıyor. Konu yeniden alevleniyor. Bence bunu da bilerek yapıyorlar. Gayeleri ya sizinde dediğiniz gibi birbirine düşürmek veya propaganda yapmak.

Bakın ben en son yazımı 21 01 2006 tarihinde yazmışım, aradan iki ay geçmiş. H. İbrahim bey dayanamadım yazdım, diye sataşan bir yazı yolluyor. Gönderdiği yazının tarihi 10 03 2006. İki ay sabretmiş arkadaşımız. Hadi onu da geçelim ardından yine kendini Müslüman diye adlandıran iki kişi daha yazmış. Ben ilahiyat okumuş sonradan ateist olmuş bir kişiyim. Dinlerin insanları her açıdan sömürdüğüne, kültürlerini yok ettiğini görüyorum ve bunun içinde bir din propagandası yaptığında ben de cevabını veriyorum. Bundan sonrada vereceğim. Eğer bu konunun tartışılmamasını istiyorsanız, kapanmış konuyu deşenlere söyleyin deşmesinler. Bu forum sadece onların değil.

Sayın Tamer iyi niyetinize inandığım için sizin en son yazınıza cevap yazmayacağım. Konuyu burada kapatacağım. Fakat eğer yine bu konuyu deşenler olursa bende yazacağım. Özgürlük sadece Müslümanlara verilmiş bir hak değil. Bende bu hakkımı kullanacağım.

Saygılarımla
 

Hajkasım Erdoğan
19.03.2006

Vasfi Bey,

Ben bir şeyler öğrenmek istiyorum, sadece Çerkeslik adına, sizinle muhabbet etmek istiyorum. Dini konular buradaki çoğu katılımcı gibi beni de aşıyor. Onun için dini bir kenara bırakıp Çerkesliğimizi ortaya koyalım. Bu konuda samimiyim. Açık konuşayım, burada bir Çerkes toplumuna girdiği zaman nasıl bir baş sağlığı verilir, veyahut ta bir düğüne gittiğimiz zaman nasıl hayırlı olsun denir. Bu bilgilere sahip çok az kişi çıkar. Ben sizin yüksek bilgilerinize dayanarak, bu konular hakkında bu insanları aydınlatmanızı istiyorum.
 

Sinemis
19.03.2006

Hajkasım bey,

Siz Çerkesce biliyorsunuz galiba. Sizde gelip burada Çerkesce biliyorum diye ahkam kesmeyin. Önce Çerkes olun. Çerkesce’yi öğrenmişiniz ama Çerkesliği öğrenememişiniz. Ben Çerkesce bilmiyorum. Şimdi siz ahkam kesebileceksiniz, ben kesemeyeceğim öyle mi? Saygılı olun ve Çerkes delikanlısına yaraşır davranın. Siz kimsiniz ve hangi yetkiyle buraya Çerkesce bilmeyenler yazı yazmasın diyorsunuz? Site yönetimi size yetki mi verdi? Belikli Vasıf beyin yazdıklarından rahatsız olmuşsunuz. Hırsınızı bu şekilde çıkarıyorsunuz. Size aileniz ‘’misafir gittiğin yerde milleti azarlayabilirsin’’ diye mi öğretti. Sizin Çerkesliğiniz işte bu kadar. Dil bilseniz ne olur, bilmeseniz olur. Yazık Yazınızın sonunda ‘’herkese saygılarımı sunarım’’ demişiniz. Önce saygılı olmayı öğrenin, sonra saygılarınızı sunarsınız.
 

Hajkasım
19.03.2006

Maf Hajkasım,

Lütfen görüşlerinizi kişiselleştirmeden yazınız. Sizden ricamız katılımcılarımızın yazıp yazmamaları konusunda da yönlendirmelerde bulunamayınız. Forumlarımızda saygı çerçevesi içinde milliyeti, dini, dil bileni, bilmeyeni herkes görüşlerini yazabilir. Bu konuda bize yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Machu
CircasssianCanada
 

A.ypşaşe
19.03.2006

Maf,

Yazıyı şimdi gördüm sayın Sinemis cevaplamış sizi. Ancak ben bir şey eklemek istiyorum. Artık burada çok konuşulmuş ve çıkışlar yapılmış bir konudan dem vurmak ne yarar getirir size sayın Hajkasım? Siz ne kadarıyla donanımlısınız Çerkesliğin bilemem, öfkelenir misiniz onu da bilemem. Üzgünüm ama bizim gibilere tahammül etmeyi öğreneceksiniz ya da öğreneceksiniz bakın asla buradan gidin diyemem size.

Damarlarımdaki sizin kabullenmediğiniz o kan izin vermez aynı kanı taşıdığını bildiğim kardeşim ya da büyüğüm kabullendiğim kimseye yapmadığım gibi hangi milliyetten olursa olsun böyle bir davranışı hak etmediğini düşündüğüm tüm insanlara da yapmam bunu sizce ben xabzeden kırıntı bile olsa var mı hak ettim mi acaba Çerkes olmayı ben şimdi merak ettim inanın bir test olsa testten geçsek ve anında ortaya çıksa kırmızı ışık yansa örneğin Çerkes değil diye ya da yeşil yansa Çerkes bu gel aramıza kabilinden. :))

Saygılarımla hoşkalın hoşçakalın
 

Hajkasım
19.03.2006

Arkadaşlar bu kadar size dokunacak ne yazdım anlamadım. Burada aylardır, Çerkeslikle İslamiyet tartışılıyor. Tartışan her fertte kendini Çerkes’im diye lanse ediyor. Ben gayet samimi olarak bu tartışmanın yönünü değiştirmek istedim hepsi o. Siz isteseniz de istemeseniz de ben Çerkesliğimle gurur duyuyorum.

Ben şahsen her şeye tahammül ediyorum ama dilini bilmeyene tahammülüm yok. Ayıp mı bu? Ben bir şeyler öğrenilsin diye bu soruları sordum. Yoksa o beyefendinin ateistliği, beni hiç ilgilendirmez. Ben ona neden ateistsin diye bir soru sormadım. Hürdür ateistliği kimseyi bağlamaz. Benim sadece isteğim bu tartışma bitsin, gençlerin buradan öğrenebilecekleri bir şeyler konuşulabilir miydi? Sinemis hanımın veya A.pşaşe’nin benim terbiyemi, adabımı sorgulayıp karar vermeye güçleri olmadığına herkes inanabilir. BEN açık bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki, Sinemis hanımın ağabeyi evleniyor, köylerine gençler geldi, komşu köyden, bu gençler köyünüze girip çıkana kadar hangi adet, anane ve geleneklerimize uyacaklar. Hepsi bu benim istediğim. Yani bunun yanlış anlaşılacak neyi var. A.pşaşe, sizin o trafik lambası benzetmenizden de bir şey anlamadım ama bağışlayın. Sizlere neden bu kadar ağır geldi bir şeyler sormam bunu da anlamış deyilim, bu sitedeki herkes şehirde yaşamıyor. Çerkesliğin son noktasına kadar yaşandığı köyler var ve oralarda yaşıyoruz. Burada sadece klavyesi kuvvetli olanlar yazışacak ise biz aradan çıkalım. Müslüman’ım, Çerkes’im gurur duyuyorum. Dilimi de, adetlerimi de biliyorum, doya doya yaşıyorum. Yaşayamayanlara da üzülüyorum.
 

A.ypşaşe
19.03.2006
Maf Sayın Hajkasım,

İnanın bende anlamadım neden dokundu üstelik hiç tahammülü olmayan biri de değilken. :)) Tahammül de adettendir xhabze de ve de her toplumda görgü kuralıdır ayrıca. Son olarak ne haddime sizin terbiye veya eğitiminizi sorgulamak benim yazımı tekrar okuyun üstelik birde danışmışım size en mütevazı halimle. :)

Saygılarımla Hoşçakalın
 

Hajkasım
20.03.2006

A.ypşaşe,

Güzel kardeşim. Üzgünüm ama bizim gibilere tahammül etmeyi öğreneceksiniz ya da öğreneceksiniz. Bakın asla buradan gidin diyemem size. Damarlarımdaki sizin kabullenmediğiniz o kan izin vermez. Bu yazdıklarınızdan, siz ne anlatmak istediniz, ben yanlış anlamış olabilirim. Benim gibi yanlış anlayanlarda olmuştur. Biraz yardımcı olsanız da anlasam. Nedir benim kabullenemediğimi iddia ettiğiniz, sizin o damarlarınızdaki kan. Şunu da ekleyeyim. Ben Çerkes olmayan, Çerkesliğe sempati duyan insanları bile baş tacı ederim. Ama, Çerkes’im deyip ahkam kesip, can damarımız olan dilimizi, ana dilini bilmeyenleri kabullenemiyorum. Bu da benim huyum. Artık siz bunu nasıl değerlendirirsiniz, iyi veya kötü bir huy mudur, takdir sizin. Dilini bilen, öğrenmek için mücadele veren herkese saygılar sunarım.

 

A.ypşaşe
20.03.2006

Maf Sayın Hajkasım,

Güzel kardeşlerin güzel ağabeyleri olur:) diyerek başlamalıyım sözlerime sizin güzel hitabınıza karşılık. Evet, gelelim şu damarlarımızdaki kan mevzusuna. Bize daha önce de dil bilmediğimiz için Çerkes olamayacağımız sayılamayacağımız söylendi. Tabi o zamanda sessiz kalmadık bir şeyler söylendi, tartışıldı hatta ben genetik inceleme yapılsın da diyebildim o sırada bu kan mevzusu ordan kalma dil sürçmesi de deyin isterseniz sizle direkt alakalı değil yani. Sizle alakalı olan kısım tahammül edememe durumu bize tahammülünüzün olmayışı yani. Şimdi siz bu konuya açıklık getirmişsiniz bizden büyük olduğunuzun altıda çizilmiş o halde tabiki bize eleştiride bulunabilirsiniz diyorum ancak biraz sabredin ne demişler "sabreden derviş:))" Keşke baştan bu şekilde gelse idiniz bakın bir sözünüzle neler değişti sizde bir büyüğümüz olarak başımızın tacısınız. Sabrederseniz bir gün bizde dilimizi öğrenmiş olacağız zira anavatana döndüğümüzde konuşulanlara "Fransız" değil Çerkes kalmak isteriz:))

Saygılarımla hoşçakalın.
 

Hajkasım
20.03.2006

A.ypşaşe, Çoook güzel kardeşim:) Benim sizleri üzmek, bu siteden herhangi bir insanı kırmak gibi lüksüm olamaz. Benim hatam, bir şeyler yazarken, okuyan insanların benim o anki ruh halimi anlayacaklarını düşünmek. Tabi ki yanlış. Ama ne yapayım, elimde değil. Çerkesliğe tek kelime geldiğini düşündüğüm anda tabiri caiz ise tersim dönüyor. Kısacık bir şey anlatayım; İş icabı şehir değiştirdim. Şu an bulunduğum yerin ismini vermeyeyim. Buradaki Abzegh arkadaşlar üzülebilir. (açık adresim site kayıtlarında var) iş yerime bir beyefendi geldi, benimde ilk günlerim Adige bulmak için çırpınıyorum. Abi siz Çerkes’mişsiniz, sizinle tanışmaya geldim, bende Çerkes’im deyince, kucakladım içeriye aldım oturduk. Hemen sordum, hangi kabiledensiniz diye. Tabi dilim şişmiş hemen konuşmak istiyorum. Beyefendinin verdiği cevap şu; Abzegh miymişim neyim valla bilmiyorum dedi. Ben bu cevabı kabullenemedim. Böyle bir cevap verebilecek birinin Çerkes’im diye ortalarda gezmesi hoş bir şey mi? Bence hiç hoş değil. Ama dese ki Çerkes değilim, Çerkesleri severim, o zaman baş tacıdır. Benim tahammülsüzlüğüm bunlara. İnşallah beni anlamışsınızdır. Siz diyorsunuz ki sabır sabır. Ben sabrederim, benim korkum yok. Benim sabırsızlığım sizler için, zaman kalmıyor bir an evvel öğrenmek lazım. Bu da yaşamak ile olur. Çerkesce, kitaptan defterden zor öğrenilir, çok uğraştırır. Güzel kardeşim A.ypşaşe, bir an evvel şöyle güzelce dilini olabildiği kadarı ile öğrenmeni çok diliyorum. Bak benim dilim şişti:) konuşmam lazım. Buradan beni yanlış anlayan Sinemis kardeşim dahil dilini bilen, öğrenmeye çalışan herkese saygılar sunarım.
 

Guğoj Sami,
20.03.2006

Sayın Hajkasım,

Klasik bir tavır sergileyip hükmünüzü vermişsiniz. Biraz daha hoşgörü lütfen. Memleketin durumu böyle, kişisel yorumlarınız bazılarını üzebilir. Hiç kimse karar mercii değildir. Dil bilmek, bilenlere karşı üstünlük sağlamaz, bilinmesi daha iyi olursa da.

Maf
 

Hajkasım
20.03.2006

Hayretle okudum Sami bey yazınızı. Kardeşim dilimizi öğrenelim demek neden bu kadar ağırınıza gidiyor. Hata ettim kardeşim, özür dilerim, hepinizden ayrı ayrı özür dilerim, herkes hür kardeşim. Benim hiç kimseye bir üstünlük sağlamak diye bir derdim yok, olmazda. Benim cahilliğimi bağışlayın. Derdimizi bu şekilde anlatabildik. Ama klasik olmuş. Artık adını siz koydunuz, tavrımız bu. Dilimiz bu kadar dönüyor. Klasik olmayan bir tavırla bu konuyu dile getiren bir zat çıkarsa bizde öğreniriz. CC'de Adigece dil dersleri veriliyor, neden veriliyor. Bunun cevabını alabilir miyim Sami bey. Benim sorma anlatma tarzım bu, elimden bu kadar geliyor, Sami bey siz nasıl isterseniz öyle anlayın. Ayıbıyla, günahıyla kabulümdür. Benim kompleksim yok, onun için üstünlük sağlamak diye bir şey aklımın ucundan geçmedi. Onu da istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.
 

Veysel Yorulmaz
20.03.2006

Tabi ki İslamiyet. Çünkü bütün güzellikler orada. Her konuda iyi niyet, kardeşlik, hoşgörü vardır. Ayrıca İslamiyet bütün çirkinliği yasaklamıştır. Yani dünyada kötü olan ne varsa İslamiyet bunların hepsini yasaklamıştır. Bunun yanı sıra İslamiyet bize bizden daha farzla önem vermektedir. Yani bizi, bizden daha fazla sevmektedir. Çünkü yasakladığı şeyler bize zarar veren şeylerdir. Örneğin içki, sigara, kumar, uyuşturucu v.s Bütün bunlar bize zarar vermesine rağmen bunları dünya kullananların sayısı oldukça fazladır. Yani sonuç olarak biz insanlar olarak bize zarar veren bu şeyleri kullanmamıza rağmen İslamiyet bunları bizim için yasaklamıştır. Bizde bizi bizden daha fazla sen inanca inanmaz onun emirlerini yerine getirmezsek ne bu dünyada nede öbür dünyada rahata eremeyiz.

Saygılarımla
 

Marine
20.03.2006

Sayın Vasfi Doğançay, Yazınız için teşekkür etmek istedim, ellerinize sağlık.


A.ypşaşe
20.03.2006

Maf Sayın Hajkasım,

Ben burada dil kursu istemiştim çok açık itiraf edeyim dersleri bir yerden sonra takip edemedim ancak en kısa zamanda tekrar alıp çalışacağım söz. Ayrıca telaffuzlarda zorlanıyorum bu doğrudur ama çok da kötü durumda değilim çünkü en azından bir kulak dolgunluğu var merak etmeyin. Birde eklemek istediğim kardeşin kardeşe sitemleri, dostun arkadaşın sözleri her zaman öfkeyle karşılanmaz niyeti anlaşıldıktan sonra mesele anlaşılmıştır benim tarafımdan içiniz rahat olsun. Inşallah en kısa zamanda diyelim. :)

Saygılarımla Hoşçakalın


Hajkasım
20.03.2006

Çok memnun oldum Aypşaşe. :))


Guğoj Sami
20.03.2006

Maf Hajkasım,

Dilin bilinmesi, xhabzenin bilinmesi, kültürümüzün korunması her Adige'yi olduğu gibi beni de sevindirir. Benim belirtmek istediğim bir şeyler bilenlerin eksik yanı olanları kabullenmemesi, belki şu an az bilenler ileride daha iyi seviyelere gelecek, bunu kim bilebilir ki? Naçizane eksiğim varsa da Adige lehçelerini Kabardeyce'de dahil biliyorum. Derdimi anlatacak kadar Abhazca, hal hatır soracak kadarda Osetçe biliyorum. Şu an bu sitede Adigece dil dersleri var, birbirimizi kırmadan yardımcı olalım. Çok tepki göstermişsiniz, sizi üzdüysem özür dilerim, size de biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

Maf Nıbjeuğxer
 

Hajkasım
20.03.2006

Huns Sami huns sikoeş. Wole zı jılem ya huriy gu galıjın, hodiz Adıyebze, seri sojem. Kı a sikoş, nigirnewuıj, dibzemge dı ğa woerşeri woere sere, dızrığa wunehuns. Ben sabrediyorum ve sabredeceğim. Buna hiç şüpheniz olmasın Sami bey ama fazla beklemeyelim. Zaman daralıyor. Şu yok olmanın önüne bir an evvel geçmeye çalışalım. Zararın neresinden dönersek kardır. Sami bey sizden bir şey isteyebilir miyim? Sakın yanlış anlamayın, bu bir imtihan falan gibi anlaşılmasın. Ne de olsa karşılıklı yazıyoruz. Hem yazalım hem bir şeyler öğrenelim diyorum. Bu bir başlangıç olsun, isterim. Daha da ilginç olacağına inanıyorum. Mesela Kabardey'iz ikimizde. Siz bu yazıya karşılık yazar iken Kabardeyce selam verin. Bende selamınızı alayım. Gayet basit. Böylece basit şeylerden başlamış oluruz. Her dilden bir şeyler sorulsun. Bizde dilimiz döndüğü kadarı ile cevaplayalım. Bilemediklerimizi araştırır cevaplarız. İyi olmaz mı? Ben bu konuda çok samimiyim. Bu olaya yaklaşımınızı sabırsızlıkla :)) bekliyorum.

Saygılar sunarım.
 

Guğoj Sami
20.03.2006

Maf, Selam Guape Hajkasım,

Kaptxaham si segağ.Vovihatır şhake selamır Kabardeyıbze sıtxas. Adigabze txın'ir psalhe fedekım. Kın's, sijağo huas. Jisen'ır Türkıbze setxıme nahıfo kıbguruonus.

Wuzınşe Maf Hajkasım, Elimizden geldiğince kültürümüz için çalışanların destekçisiyiz, sizinde kaygılarınızı anladım. Umarım her şey dilediğiniz gibi gelişir. Çalışmalarınızda başarılar diler, sağlık ve mutluluklar temenni ederim. Tham'ome Dizereleğuns.
 

Hajkasım
21.03.2006

Maf, Selam Guape Hajkasım (Wuzepeşs Sami, si nıbjouğ), OHUSAPSII. Sikoeş, ha... Si şuph ha... Si Adıge ha. Sami bey, kolay kolay yanılmam. Şu yazdıklarınızı okuduktan sonra, ben sizde kendimi görür gibiyim. Aynı ruh haline sahip gibiyiz. Bu da beni ziyadesi ile memnun ediyor. Sizde beni şöyle gözünüzün önüne getirin. Adigelik için bir şeyler yapmaya uğraşan, çırpınan, bulunduğu toplumda, yanına tek bir Adige bulamayan, tek başına bir Adige... Aynen öyleyim. Bende ne yapıyorum, buna inanın. Yanımda çalışan BZE MIU (yani Adige olmayan) insanlara Kabardeyibze öğretiyorum. Normal iş ortamında, şunu getir su ver, çay ver, çarşıya çıkıyorum, evdeyim, gibi buna benzer şeyleri günlük kullanılan şeyleri, anlıyorlar. Tabi ne demek istediğimi anlıyorlar ve tek cevapları da HUNS :) diyorlar. Her Adige gibi benim de bir dileğim var. Bir Adige toplumuna girdiğim zaman, dilini, örfünü, adetini bilen, kalkacağı yere oturmayan, utanacağı bir sözü sarfetmeyen, en önemlisi, bizim olmazsa olmazımız, güven duygumuzu, sarsmayan gençler görebilmektir. Bu da herkes gibi benim de doğal hakkımdır diyorum. Saygılar sunarım.
 

Guğoj Sami
21.03.2006

Maf Hajkasım, Kıdgruağam şhake siguapes. Anlaştığımıza sevindim, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Wuzınşu.
 

Sigusipse
21.03.2006

Ben dili çok az bilen biri olarak ilk başlarda çok zorlanmama rağmen şimdi yazılanları anlamaya başladım. Siteye Çerkesce yazılar girdikçe daha bir merakım arttı ve hiçbir şey öğrenemem derken bir çok şeyi öğrenmiş olduğumu fark ettim. Bu yüzden siteye ve dil üzerine yoğunlaşan herkese teşekkür ediyorum. Bizler bir şekilde bu güzel kültürü yaşatmak ve bizden sonraki nesile en güzel şekli ile aktarmak durumundayız. O yüzden gösterilen hassasiyetler çok anlamlı ve çok yerinde. Herkese saygılarımı sunuyorum.
 

Hajkasım
22.03.2006

OHUSAPSI CC daxem, yı Adıge daxe, xe ben bu siteyi daha çok sevmeye başladım inanın. Burada çok güzel şeyler yapılacak, Adıgelik için inşallah. SIGUSIPSE Guğoj Sami, A.ypşaşe wuzınşe woe fışıtha. Jeş neuh dı de fı gıeyg ha... CC'em yıt Adıge'ha psome tha dı gazğa'jam figum yılh pısori gıvi'ğahul'a. WUZIŞE'WOE.


Kanşat Özkan
25.03.2006

Merhaba ben Kanşat. Kardeşim ben sana söyle söyleyeyim, İslam dinini sen seçtin ama ırkını sen mi seçtin? İnsanlar ne zaman yanlış yaparlar biliyor musun, kim olursa olsun eğer ırkını diğer ırklardan ya da dininden yüksekte görüyorsa vay o insanın haline çünkü ırkını seçen sen değilsin. Bence böyle bir ikileme düşmek bile hata İslam dini her şeyden önce gelir. Seni öbür dünyada Kürt, Türk, Çerkes diye ayırmayacaklar, dinine göre ayıracaklar. Önemli olanda öbür dünya değil mi? Bizim bu dünyada yaşamamızın sebebini iyice düşün bence kültürünü yaşatmak için mi yaşıyorsun, yoksa dinin için mi?
 

Aytekin
26.03.2006

Bayan Yılmaz,

Eğer bana sorsaydınız seçiminizi ben size üstün bir ırkınızın olduğunu bütün kalbimle söylerdim. İslamiyet çooooook sonradan seçilmiştir ama ırkınız çoook eski ve şerefli bir ırktır. Siz ırkınızın kültürünü seçin yoksa diğeri asimile edecektir sizi.

İyi günler.
 

Şimal
27.03.2006

Can mı canan mı gibi bir soru. Son bulgular hepimizin Afrika'dan dünyaya yayıldığımızı söylüyor. Bu ırk muhabbeti de ekşidi. Hele bir Çerkes olunda sonrası kolay evliliği de tartışmazsınız ırkı da, dinide. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bal kavanozunu dışardan yalayanlar balı tarif ediyor. Aslında tarif etmeye çalıştıkları da kavanoz oluyor.
 

Hakan Demir
28.03.2006

Sayın Vasfi Doğançay,

Fikirlerinizi açıklamanıza kimsenin diyeceği bir şey yok ama Şamil, Hacı Murat kendi toplumu için önemli kişilerdir, ve o toplumun bir bireyi olarak sizden ricam eleştirilerinizde de okuyup yazan ve düşünen bir birey ağırlığı görmeyi çok arzu ediyoruz, her toplumun kültürü ve kahramanları önemlidir bilirisiniz, adınız ve çok yüksek kültürü olan toplumunuza saygı bekliyorsanız siz de öyle davranın.
 

Tülay Temiz
02.04.2006

Evet tabi ki bu da olabilirdi. Bu şekilde cevap vermektense… Kendi içten düşüncemi yansıtmayı daha uygun gördüm. Bunda herhangi olumsuz bir şey göremiyorum. Herkes nasıl cevap vereceğini bırakında kendi belirlesin. Ben bir hukukçu değilim. Uyarınızı dikkate almaya çalışırım.

Teşekkür ederim.
 

Cerpecej
02.04.2006

Ya çok özür dilerim; sözüm meclisten dışarı! Birileri Çerkesliği yaşamak istiyor da İslamiyet mi engel oluyor? Mantık lütfen...
 

Smerch
02.04.2006

Maf Smerch,

Goethe'nin sözü elbette biz rahatsız etmez. Ancak bir başka katılımcıda Salman Rüşdü'den alıntı yaparsa başlık amacından çıkar. Lütfen bize yardımcı olunuz.

Machu
CircassianCanada

 

Smerch
02.04.2006

Bu konunun bir amacı olduğunu düşünüyorsanız tebrik ederim sizi... Selamlar
 

Cerpecej
03.04.2006

Oldum olası sevmem din ve siyaset konuşmayı... Çünkü ikisi de bizi bir şekilde ayrıma götürüyor! Bırakalım isteyen istediği gibi yaşasın ama kimin ne olduğunu da bilelim! THA YIABSUOĞ YOLUNUZ AÇIK OLSUN...
 

Tülay Temiz
10.04.2006

Katılıyorum. Dediğiniz gibi bu konunun ucu bucağı yok. Olaya nerden baktığınıza, bakış açınıza bağlı bir durum. O yüzden bırakalım herkes istediği pencereden baksın hayatına. En doğrusu bu. Bunun içinde kimseyi fikirlerinden ve sorularından dolayı suçlamak çok saçma. İnsanların fikirlerine katılmasak bile saygı gösterelim değerli Çerkes dostlarım. Herkese hayatında mutluluk ve başarılar dilerim.

 
sayfa  1    2    3    4    5    6    7    8    9