www.circassiancenter.com


     
 
SİZİN ÖYKÜLERİNİZ   YAZARLARIN ÖYKÜLERİ
MODİ   KARDA KAYBOLAN KENT
YORGİ   KÖPRÜ BAŞINDA
RİLTER   GÜMÜŞ SAAT
KONUŞMAYAN PRENSES   AY ile NYAK
ASLAN KRAL   SNAĞRİT BABA
KÜÇÜK CİMİ'NİN YOLCULUĞU   KAMYON
SELİ'NİN KAYIĞI  
 
     
 

SELİ'NİN KAYIĞI
Feyza  (11 yaşında), KAYSERİ

Seli, her gece rüyasında kendini başka bir dünyada görüyormuş. Orası çok güzel bir yermiş.

Bir gece rüyasında, oraya gidebilmesi için tahtadan bir kayık yapması ve onun içinde uykuya dalması gerektiğini duymuş.

Seli de hemen kayık yapabilmek için gerekli malzemeleri toplamaya başlamış.

Seli malzemeleri bir araya toplamış. Ama daha önce hiç kayık yapmadığı için her seferinde hüsrana uğruyormuş. Bir kaç denemeden sonra aklına tavan arasındaki eski kitaplar gelmiş. Dedesi yıllar önce kendinin yaptığı ve yarışmaya katılarak birincilik kazandığı kayığı orada saklıyordu.

Yavaşça yukarı çıktı ve kapıyı araladı. Karanlık onu korkutuyordu ama içinde de büyük bir istek vardı. İçeri süzüldü ve tavan arasındaki eski kandilleri bir bir yaktı. Ardından dedesinin kayığının içine girip uykuya dalmak için aldığı romanını okumaya başladı...

Uykuya dalmıştı ve kayığın içinde rüyalar ülkesine doğru yavaş yavaş ilerliyordu. Kalbi heyecandan dolayı duracak gibiydi ve en sonunda oraya vardı. Kayıktan iner inmez karşıdaki rengarenk yere doğru alabildiğince koşmaya başladı. Ve oraya vardığında kimseyi bulamadı. Etrafta kimse yoktu. Her yer harikaydı ama Seli orda yapayanlızdı. Canı sıkılmıştı ve kayığına geri döndü.

Seli o gün rüyasında yaşadıklarını gün boyunca düşündü. Ve aklına bir fikir geldi ertesi gün yanına oyuncaklarını da aldı ve tekrar uykuya daldı. Yine kayıktaydı ama oyuncakları orda değildi. Onları bulamamıştı. Yine o rengarenk yere doğru koştu bir umutla. Ve olmuştu... Yanında götürdüğü oyuncakları orada canlanmıştı. Onlarla çok güzel bir gün geçirdi.

Ertesi gün Seli uyandığında bunların bir rüyadan ibaret olduğunu anlamıştı. Fakat gerçekten içinde bir kayık yapma isteği uyandı.

Ve Seli dedesinden bu konuda fikir almak istedi. Kahvaltısını yaptıktan sonra, bahçede oturan ve eski kayık ustası olan dedesinin yanına gitti. Dedesinin ak sakallarını okşayarak, anlatmaya başladı; "Dedeciğim, ben rüyamda bir kayık yapmak istiyordum ama bunu başaramadım. Eğer bana kayık yapmasını öğretirsen bunu denemek istiyorum" dedi. Dedesi Seli´ye şu cevabı verdi; "Güzel torunum, kayık, gemi gibi araçları yapmak senin sandığın kadar kolay değildir. Bunu yapma imkanımız şu an yok ama bunu izleme şansımız var. Bugün birlikte kayık yapımını izlemeye gidebiliriz. Ne dersin?"

Seli bu fikre çok sevindi. Dedesi ile o gün çok güzel zaman geçirdi. Seli hem merakını yendi, hem de dedesi ile olmanın keyfini yaşadı.

O günden sonra bir çok rüyasını dedesine anlattı. Dedesi de bıkıp usanmadan Seli´yi dinledi.